40 aastat unerohtusid 11.05.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Vot nii pikk ongi minu sõltlasestaaž.
Lapsena olin ma õhtuse unega, kuid lõunauinakud lasteaias olid piinarikkad - kõik magasid ja minul polnud und.
17-aastasena elas meie perekond üle raske kaotuse minu venna mõrva näol.
Siis andis ema mulle ka unerohtusid, mida arst talle välja kirjutas.
19-selt läksin õppimise kõrvalt öötööle sanitarina. Edasi olen kogu elu töötanud öötöödel ja ka 24-tunnistes valvetes. Magama ei jäänud ka peale valvet.
Alates 23.eluaastast olen tarvitanud unerohtusid: barbamüüli, estimaali, fenobarbitaali, vahepeal kui neid ei saanud, siis ka tizercini(oli võimalus saada).
Oli olukord, kus ma unerohtu ei saanud, olin 3 ööpäeva järjest üleval. Iga heli või valgussähvatus käis valuna mu kehast läbi...aga magada ei suutnud.

Minu unehäired: ei suuda uinuda. Unerohu toimel magan teatud tunnid ja ärkan, suutmata uinuda. Kui lõpuks uinun, ärkan kell 4 või 5 hommikul. Päeval igavene uimerdamine ja kohv, et oma kohustustega toime tulla.
Milline võiks olla võimalus, et suudaksin kasvõi nüüd, vanuigi magada ilma unerohtudeta?
Elu on selline, et päeval magada pole võimalust ja öösiti tuleb ka kodus sageli kas ärgata või koguni üleval olla (ülemajutus, põetatav inimene).

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem vaevav. Mida teha?
1) Päevased lõõgastushetked. Harjutamine teeb Meistriks ja seeläbi õpetab ka öist und paremini "püüdma."
2) psühhoregulatsioonivõtete õppimine.
3) vt. uneprobleemide kohta kirjutatut ja seda enda peal praktiseerida.
4) neid unerohte vaja vahetada - psühhiaater aitab. Praegu on uusi nii uinutava toimega AD-te ja ka tugevalt rahustava toimega neuroleptikume.
Ja veel -
Kas saame oma unenägudele kirjutada ilusama stsenaariumi? Mismoodi?
Kui õhtul endale mažoorset helistikku sisendame, võime küll näha ka halbu unenägusid, kuid ärkame paremas toonuses ja õudusunenäod meid ei tapa. Kui aga mõtleme enne uinumist kogu aega pahade asjade peale, teistest ja endast halvasti, mõjub ka öine halb unenägu tapvamalt.
Iga inimene peaks ennast õhtusisendusega tugevdama ja hommikusisendusega andma oma päevale mažoorse tonaalsuse.
Mul on selleks oma autogeenne treening:
· lasen lihased lõdvaks
· mõtlen, nagu oleksin päikese käes või kiiktoolis rannas, meri kohiseb ja laine laksub
· mõtlen, et mu süda töötab rütmis ja rahulikult, rahustavalt ning nii ongi
· sisendades hingan aeg-ajalt pikalt välja ja ohkan - see aitab murede vastu
· mõtlen, kuidas päikesepõimik (asub otse rinnaku all) muutub soojaks - see võtab siseelundite pinged maha
· mõtlen, et laup muutub mõnusalt jahedaks - siis loen palve ja mediteerin.
Teen ka õhtul aias, kui võimalik, lõdvestusharjutusi.
Nii saab endale tellida paremad unenäod, või vähemalt parema toonuse halbade unenägude üleelamiseks, ja parema helistiku päevategevuseks.
Koostööd psühhiaatriga,
Jüri O.-M. Ennet