Sertralin Actavis ja rahustud? 21.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Käisin mõned päevad tagasi psühhiaatri juures ja ta kirjutas mulle antidepressandid nimega Sertralin Actavis, 1 tab hommikul. Unusatsin küsida kas neile lisaks võib võtta mingeid rahusteid? Rahustitest olen enne võtnud Xanaxit ja Lexotanili, neid on mulle kirjutanud perearst ja võtsin neid vastavalt vajadusele.
Põhjus miks mulle kirjutati antidepresandid:
Meie peres kasvab kahe aastane haige laps (PCI III aste, reflux haigus, ei söö ise, ei kaka ise, pea hoid kehv jne). Rohkem lapsi pole. Viimase aasta jooksul on mul tekkinud nendest pingetest meeletud peavalud, mis vahest lõppevad tugevate migreeni hoogudena. Peavaludele lisaks on üsna tihti viimasel ajal mul kõht lahti ja peale kõhulahtisust tekib mul tavaliselt 3-4 päevane kõhuvalu, iiveldus, isutus, nõrkus. (Olen 26 aastane).
Nende antidepressantide infolehel on üsna jubedad kõrvaltoimed välja toodud, see tekitab väikest hirmu nende ADide juures.
Mis Te arvate, kas on vajadust rahusteid juurde võtta ja millised rahustid?

Tänades,
Kreete

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Käisin mõned päevad tagasi psühhiaatri juures ja ta kirjutas mulle antidepressandid nimega Sertralin Actavis.
- Sertralin (Zoloft, Serlift) on serotoniini ainevahetust reguleeriv AD. Toime on hea ja kõrvaltoimete osas ei maksa ise lugeda - arst annab vajadusel selgitust.
2) Rahustitest olen enne võtnud Xanaxit ja Lexotanili.
- Rahusteid võtaksin minimaalselt, võimalusel ei võtakski.
3) Peavaludele lisaks on üsna tihti viimasel ajal mul kõht lahti ja peale kõhulahtisust tekib mul tavaliselt 3-4 päevane kõhuvalu, iiveldus, isutus, nõrkus.
- Kui depressioon taandub (lisaks AD-le ka harjtused, korralik puhkus), siis taandub ka peavalu. Soovitan teha minu harjutust (Enneti palve) - aitab reguleerida ajusisest toonust ja selle kaudu peavalu vähendada, kõrvaldada. See harjutus masserib ka kõhukoopa elundeid ja toimib teie kõhuvaevuste kõrvaldamisele soodsalt. Rahulik (kiirustamata) toitumine on vajalik.
Ümisemine-laulmine toimib hüpofüüsi kaudu kogu organismile rahustavalt.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet