Selektiivne mutism 23.03.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

See on küll rohkem lastehaigus,aga mind huvitaks,kas ja millal seda esineb täiskasvanutel ja kas see on eriliselt raske psüühiline häire. Samuti huvitab mind,kas eriliselt range pilk on mingi psüühilise häire tunnusmärk,eriti kui sellega kaasneb nähtus nagu tervitamisel inimesest nagu läbivaatamine.Minu teada on see rohkem arglikkuse ja kasvatamatuse tunnusmärgiks.Aga täiskasvanud inimestel on vahel imelikke arvamusi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mutism on vaikimine. Ka mina vaikin, kui midagi öelda ei ole. Minu valikuline mutism. Millal see normaalne ja vajalik mutism haiguslikuks on muutunud, seda saab tohter ütelda. Esineb seda ka täiskasvanuil: depressiooni korral on "jutt kinni" ja vaikimist parasjagu rohkem, dementsuse korral on see mutism "terendamas," oligofreenikutel seda on, mitmete insuldivormide korral võib seda ajutiselt esineda jne.
Tohter aitab.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet