Kohtumäärus 26.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Küsin Teie arvamust uuest psühhiaatrialasest seadusest, mis lubab haiget pikemalt haiglas hoida ja ravida kuni 3 kuud kohtumääruse alusel. Kui õigustatud ja otstarbekas on sel juhul nimetatud kohtumääruse saatmine kohalikule omavalitsusele? Kas antud juhul ei kehti inimese eraeluliste andmete kaitse ja tema tervisliku seisundi puhul isikuandmete kaitse seadus? Eestis on enamuses väikesed vallad, kõik tunnevad peaaegu kõiki, info levib kiiresti, see võib mõjuda halvasti nii haigele endale kui ülejäänud pereliikmetele. Küsin Teie arvamust, kui otstarbekaks peate Teie sel juhul pereliikmete väljakutsumist kohalikku omavalitsusse, et esitada küsimusi perekonna koosseisu ja haige perekonnaseisu kohta. Haige läks omal soovil haiglasse, seal kirjutati ka perekonnaliikme telefoninumber üles, ainult ravida oli vaja jah pikemalt, sellest see kohtumäärus. Kohalikul omavalitsusel pidavat lasuma kohustus kohtunikule 10 päeva jooksul haige kohta esitama andmed eluruumi ja perekonna ning haige kohta üldiselt. Need andmed oleks saanud ka raviarsti kaudu otse haige usaldusisikult küsides. Kas see uus seadus on ikka detailideni läbimõeldud, tekib küsimus.
Tänan!
Edu Teile Teie töödes ja tegemistes!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Seadused on täitmiseks. Seaduse ja konkreetse juhtumi omavaheline seos-tõlgendus - on variatsioonidega, ei ole nagu trammitee rööpmed lahendi (trammi) suunamiseks. Trollijuhtmed oleks veidi parem võrdlus.
Teie info alusel ei oska konkreetse juhu puhul arvamust avaldada. Andmekaitse on ju ka seadusega kindlalt fikseeritud.
Raviarst ja ekspert saavad Teid täpsemalt aidata.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet