Sisofreeniku tahtevastane ravi 27.03.21 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu poeg viibib psühhoneuroloogia haiglas skisofreenia diagnoosiga tahtevastasel ravil ,seda sain teada raviarstilt.
Kuid mul on mure, sest saadab ähvardavaid sõnumeid selle kohta nagu meie tahaksime temast lahti saada ja teeksime arstidega selles osas koostööd. (praeguseks on ta ravil olnud üle kahe nädala)Oma sõnumites ähvardab ta haiglast tagasi tulles meid kodust välja ajada ning teatas, et ta ei kavatsegi rohtusid võtta ning et me vajame ise haiglasse ravile saatmist nii arstid kui kodused.
Loen haigla kodulehelt, et perekonnaga võetakse ühendust, et toetada nii haiget kui peret selles haiguses.et seal töötab mitu psühholoogi,sots. töötajat jne,kelle abile võib loota. Kõikidele järelpärimistele vastatakse,et pöörduda tuleb raviarsti poole.
Raviarst sai pahaseks kui küsisin ,et soovikisn teada, milline on tema olukord et ka perekond teaks ja saaks informatsiooni sellest. Vastus oli lühike- kas te ise ei tea, rohtusid pole ammu võtnud ,meie kellelegi helistama ei hakka ja ennustama samuti mitte. Kurvaks ja nõutuks teeb see kõik.(kahju et kõnet ei lindistanud)Oleks oodanud sõbralikku vastust (vähemasti sain teada, et on tahevastasel ravil)
Ega ei julgegi enam helistada ega ka küsida, aga hirm on selle ees, mis sõnumites kirjas? Kas siis ravi ei toimi või, milles küsimus et ta agressiivseks oma sõnumites on läinud.
1)Kas perekond peaks teada saama, milline on tema olukord periooditi?
2)Kui ta kirjutatakse haiglast välja,kas teavitatakse, milliseid ravimeid ta peab võtma, milline on edasine raviskeem jne, kes seda peaks või peab tegema?
3) kellelt kuulda, millised on võimalused temaga hakkama saamiseks kõige mustema stenaariumi korral ning kas ollakse kursis tema haiguslooga, et nõustada perekonda
Tänades ja jään vastust ootama.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vaimuhaiguse korral inimesel ei ole haiguskriitikat - tema jutt ja arusaamad ei ole adekvaatsed, ei ole õiged, on haiguslikud. See haigulik arusaam suunatakse (oma pinged maandatakse) väga sageli omaste peal, kes teda südamest ja kõikselt armastavad.
Tänan-palun jutuga teda ravida ei saa, sellepärast rakendatakse Haige ja Omaste huvides Tahtest Olenematut Ravi. Tahtest olenematu ravi kohaldamine käib Kohtuliku kontrolli ja soovituse alusel (Kohtumäärus), sellele eelneb raviarsti ja osakonnajuhataja kirjalik informatsioon Kohtunikule.
Seega - olge väga rõõmsad, et ta praegu vajalikku ravi saab. Tervenemine võtab aega ja raviarstid annavad endast parima - selleks nad ju oma ametit õppisidki.

Haiglaravi võib kesta nädalaid, sageli paar kuud.
Haiglaravi lõppedes saab patsient kaasa ravijuhised ja vajalikud retseptid ja ta jääb Psühhiaatriakliiniku Dispanseri-psühhiaatri järelravi alla. Raviarst selgitab seda teile.
Koostöö raviarstiga, ravis osaleb ju ka osakonnajuhataja. Mitu pead ikka mitu!
Olge rõõmsad, et Poeg praegu ravi saab (see Tahtest Olenematu Ravi on käesolevalt vajalik, vajalik Poja ravi huvides).
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet