Maania 05.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Mõned nädalad tagasi esitasin küsimuse ühe (maniakaalse) mehe kohta (keegi kes oma psühhiaatri pikalt saatis ja ravimite võtmise iseseisvalt lõpetas. Väidetavalt RISPEN). Soovitasite koheselt RAVI. Sai temaga korra räägitud, et tema käitumine ei ole normaalne ja ta vajaks abi. Lootusetu! Ta pidavat ise kõige paremini teadma mis toimub. Kuid kuidas oleks võimalik teda siiski kuidagi aidata või on see mõttetu? Oodata millal ta endale või kellegile teisele viga teeb (viib lubatud asjad täide)? Kuidas toimib sundravile saatmine. Kas peaks politseisse pöörduma?

Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vaimseid probleeme (incl. maniakaalsuse erinevad variandid) on võimalik ka kaudselt lähenedes mõjutada (ravida). Selleks teeks oleks peretohter või mõni teine, kellega see Inimene mõne terviseprobleemiga jutule läheks. Proovida tuleb.
Tahtevastase hospitaliseerimise osas kehtib seadus ning selles osas on vajalik eelnevalt nõu pidada elukohajärgse psühhiaatriga. Kui oht patsiendile endale või siis kaaskodanikele, siis rakendatakse seda.
Kui rohtu võtab, siis paraneb ka haiguskriitika ja edasine on kõigile lihtsam korraldada.
Tegutsege.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet