Antidepressant ja neuroleptikum koos? 14.05.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul ravitakse pikaajalist meelolulangust. On olnud põhjust ka, sest pole normaalne, kui liiga palju nutan (ei ole selline vabastav nuut, vaid ängistav); elu TUNDUB mõttetu ja tühi, taham hirmsasti, et kõik oleks kogu aeg korras; on hetki, kus ei suuda rahulikult mõelda ja otsustada (vist kerge paanika), süda klopib jm
Kardan ,et see kõik paistab teistele ka välja: olen muutunud ennast liiga jälgivaks ning see tekitab ju omakorda pinget juurde.

Olen proovinud erinevaid antidepressante. Amitryptilliiniga (30 aastane olin siis), võtsin juurde üle 30 kg! Siiani on säilinud see hirm paksuksminemise ees, ehkki nüüd olen uuesti sale. See oli suur pingutus, et jälle normaalsesse kaalu saada ning nüüs, kui paar kilogi juurde tuleb, tekitab see stressi.

Psühhoteraapias oli mul võimalik kuus aastat tagasi käia. Siis sain abi. Nüüd, tagantjärele, kui meenuvad mõned terapeudi ütlemised ja kogu tolleagne seisund, tunnen, et see teraapia on mind rohkem lõhkunud, kui aidanud: enne olin terviklikum ja tundsin elust rõõmu just sellisena nagu olin. See suur analüüsimine ei ole hea. Tahaksin sellest (analüüsimisest ja kritiseerimisest) lahti saada. Ja tunda ennast vabalt iseendana igas olukorras: hetkel on situatsioone, kus tunnen, et ei soovi suhelda ja pigem eemalduks. Elukutse on ka selline, mis nõuab analüüsimist ja tähele panemist ja nii olengi endalgi "diagnoosinud" autismi. ;) Ehkki lähedased väidavad, et olengi kogu aeg olnud rahulik tasakaalukas ja pigem väikest kui suurt seltskonda eelistav.

Praegu tarvitan Fluxi 20 mg ja selle kõrvale Betamax (sulphiridi) 50 mg. Kaks korda päevas. [Selle kõrval oli terve aasta Xanax XR ja kuni 2 mg lühitoimelist Xanaxit; sellest olen tasapisi ja mitte valutult suutnud vabaneda: piktoimelist ei võta enam üldse ja lühitoimelise hulk on vähenenud 0,25 kuni 0,5 mg päevas]
Sulphiridi ei saa 100 mg päevas võtta: olen justkui "pilves", kergelt rõõmsamad meelolus, ärev: tunnen, et see pole MINA.

Küsimus ongi selline: kas Teie praktikas on olnud sellisest ravikombinatioonist ka kasu? Minu küsimus puudutab nimetatud ravimite (Flux ja Betamax ja Xanax) koguseid. Kas siis, kui võtan Betamax-i vähem (sest enesetunne ütleb, et nii pole hea), on ravi tulemusetu?

Üha enam olen hakanud mõtlema, et mul ei olegi neid rohtusid vaja. (Et ehk needsamad ravimid, mida võtan meeloluhäire ravimiseks hoopis tekitavad seda häiret ise ka.)
Et äkki on see aeg kätte jõudnud! See oleks mu suur rõõm! Ma tahan elada ilma keemiata. Arvan, et see on ebanormaalne, kui suhteliselt noor naine nii palju rohtusid peab võtma.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ilma keemiata ongi parem. Tehke harjutusi (vt minu varasemad soovitused), suhelge sõpradega. Tegelege lemmikalaga, oma tööga. Kooskõlastage oma tegemine ravitohtriga. Ja algabki õnneaeg!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet