klimp kurgus? 25.04.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen kolmekümnene abielunaine. Viimasel ajal olen täheldanud lisaks muudele igapäevapingetele, et miski "kriibib kurgus" ning ma ei saa neelatada, nagu krambitaoline seisund. See on mööduv nähtus aga tuleb aeg ajalt taas esile. Eriti närvilisemas õhkkonnas või liiga ärritatuna. Näiteks hakkame mehega arutama mingit asja, mina lähen närvi, mees tõstab häält - tulemuseks - jälle klimp kurgus. See vajab pidevat neelamist ja häirib. Olen hakanud igasuguseid asju ette kujutama, et mul on "seal kohas midagi ebanormaalset" (kasvaja?), mis annab tunda v.m.t.

Olen aga kuulnud või lugenud ka sellist lugu aastaid tagasi kuskilt, et naistel pidi tekkima paanikaolukorras kramp, et ei saa neelatada enam mingi aeg. Kas see vastab tõele? Või on mul tõesti seal sügaval kurgus see tükk, mida kardan:(

Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui läheb kodus "leelotamiseks", siis ju ka hääl kriiskab jne. e kõri on pinges, krambis.
Närvipingeid saab maandada, ennast rahustada. Tehke eneseregulatsiooni harjutusi ja saategi hingerahu tagasi ning lauluhääle vabaks. Lihtne!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet