sotsiaalfoobia 08.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olen 25 aastane naissoost olevus.ma olen praktiliselt eluaeg sotsiaalfoobiaga kimpus olnud.et mul see häda küljes on,sain ametlikult teada umbes 4 aastat tagasi.
lahti/leevendust saada pole mul sellest õnnestunud:tööd otsida ei julge,sellest tulenevalt pole ka raha ,et ravimite/või mingi teraapia eest maksta.

üritan ikka kuidagi oma eluga toime tulla,aga viimasel ajal olen jälle segi keeranud:olen elu eest hakanud tänaval inimesi kartma,kogu aeg on tunne,et mu üle irvitatakse:eile virutasin ühele alaealisele tsikile jalaga ...arvan et seekord polnud tegu mingi luuluga:ta käitus oma sõbrannaga nii kummaliselt(vahtisid mind pidevalt ja irvitasid täiega,kui nende juurde jõudsin, üritasid nad mul edasi minekut takistada.....ja enne kui midagi tunda või mõelda jõudsin,andsin juba jalaga p...sse ja ropendasin nagu vana voorimees-täpselt löömise hetkel käis selline kuum vahkviha hoog seest läbi.hetk hiljem hakkas jube paha,häbi oli ja ei saanud aru kuidas ma nii käituda võisin,lisaks hakkasin paaniliselt kättemaksu kartma-ei läinud koju ka,lidusin linna peal ringi et tagaajajaid maha raputada...ma kogu aeg arvasin,et kaklemine on minu puhul juba minevikku jäänud.hirmutab just see,et mingid pubekad suutsid mu nii kergesti (peaaegu mitte millegagi )endast välja viia ja et ma just niiviisi reageerisin.

ja üldse on mul viimasel ajal vastutulevatest/taga käivatest inimeste hirmust paha hakkanud.jah-vahel olen suutnud ka kõigesse külmalt suhtuda,aga ma ei oska kirjeldada:mõnikord ,nagu hooti käivad igasugu imelikud hirmuhood peal.

nüüd pärast seda kallaletungi enda "kimbutajatele" ei julge enam üldse väljas liikuda,pluss veel kartus iseenda ees:millega ma võin veel hakkama saada.
äkki tapan ühel päeval mingis hulluse hoos kellegi ära...oleks mul nonde plikadega kokkupuutumise hetkel mingi relv käes olnud-ehk oleksin seda kasutanud:pea ei töödanud,tunded ületasid igasuguse mõistuse ja jalg liikus kiiremini kui oleksin ise oodanud-mul polegi vist mitte kunagi sellist ootamatut ja mõne sekundilist raevuhoogu olnud.
ma olen pubeka eas ka kakelnud,aga siis oli enne ikka selline "proovin muid mooduseid " periood ka-seekordne tutakas käis mul aga kuidagi nagu "enese teadmata",ei suutnud üldse end kontrollida.

kas ma hakkan sotsiaalsest eraldusest,ebareaalsuses elamisest jms.-st tõesti lolliks minema?sihukesed vastikud mõtted on pidevalt peas,et kui keegi mulisema tuleb võin talle rahumeeli kallale minna,nagu seadus minu kohta ei käiks(vägivalla mõtteid on mul jube palju peas-kunagi üks psühholoog ütles,et mul on vist väga palju tagasihoitud viha peidus).kas asi võib tõesti ainult selles olla,et ma pole õppinud elu jooksul ebameeldivaid olukordi sõnadega lahendama pluss kehvad enese väljaelamis võimalused.
ma ei ole ju oma olemuselt mingi kurjategija...või olen?

vabandust pika ja segase jutu pärast,aga mul pole kellegagi rääkida.
kellele ma räägin,et tänaval juba inimesi ründan?!ma kardan!krt,niigi on igapäeva elu viimaste kuude jooksul jamasid täis läinud,nüüd hakkan juba isiklikult ka s... keerama.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Elusihid paika!
Millist tööd tahate ja millist on esialgu võimalik saada. Alul "varblane" pihku ja siis juba suuremad (huvidest-eeldustest tulenevad) tööalased "suutäied." Kui see valdkond selge, siis töö- ja puhkerežiim korda.
Kolmandaks, käige ikkagi psühhiaatri vastuvõtul - saate selgitusi, soovitusi. Ja odavahinnalisi ning häid rohte (kui neid vaja peaks minema) on ka olemas.
vt. varem toodud eneseregulatsiooni "nippe" ja tehke neid harjutusi.
Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Abi, sotsiaalfoobia

Tere,
Mure selline, et vaevlen sotsiaalfoobia käes. Töötamine on raske, suhtlemine on raske-kõik on raske. See segab minu elu täielikult. Ärevus ja punastav nägu.
Olen elav inimene, armastan ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevus-häire. (vt varasemaid, sealt leiad õiged harjutused). Ärevushäireid väga paljudel. See kõik on kõrvaldatav.
Sisepingeid vähemaks ja enesekindlust rohkemaks - see on põhiline.
Päevarežiim ...

Loe edasi

Zoloft

Kas Zoloft aitab ravida sotsiaalfoobiat? Või on see vaid depressiooni vastu?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Zoloft aitab depressioonide vastu ja aitab ka sotsiaalfoobia korral.
Õige ravimi ja õige annuse määrab raviarst-psühhiaater. Sundhirmude-foobiate ravis vajalik ka enda kogu organismi tugevdamine. ...

Loe edasi

Sotsiaalfoobia ja paroksetiin

Olen kuulnud, et paroksetiin aitab sotsiaalfoobia vastu. Kuid kas sellisel juhul tulebki seda võtta iga päev kuni elu lõpuni või vaid mingi kindla perioodi jooksul?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paroxetin (Rexetin, Seroxat jt) on depressiooni, paanika, obsessiivhäirete ja sotsiaalfoobia puhul kasutatav ravim. Sundhirm on seotud emotsiooni, mõtte, kehalise reageerimise, sotsiaalse käitumisega, ...

Loe edasi

Antidepressandid

Tere ! Olen 34a naine. Tarvitasin u. ühe aasta Cipralexi, alguses mõjus hästi, hiljem mõju kadus, nüüd on sama lugu Cymbaltaga - toime on kõvasti nõrgenenud, alguses aitas hästi. Ravimeid tarvitan sotsiaalfoobia ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

AD annab raviarst-psühiaater. 103. korda kordan - rohtudest üksi ei piisa. Vajalikud on harjutused (sotsiaalsed: mängulisus; kehalised; meelelised; hingelised, religioossed) ja siis see "uued prillid" ...

Loe edasi

punastamine ja sotsiaalfoobia

Tere doktor!
Mul on sarnane probleem nagu ühel eelkirjutajal. Väldin ja kardan inimesi.
Põhjuseks on punastamine. Olen kogu aeg punastaja tüüpi olnud aga viimastel kuudel on asi eriti hulluks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Aitab ideomotoorne treening - mõttes vastavas olukorras olla ja sellest rõõmu tunda, nagu karastamiselgi.
Psühhoregulatsioon õpetab keha ja emotsioone juhtima.
AD vajadus selgub kohtumisel ...

Loe edasi

Sotsiaalfoobia

Ma olen uurinud internetist sotsiaalfoobia sümptomeid ja mul selgelt esinevad need kõik. Ravina on toodud antidepressandid. Kuid kas on sotsiaalfoobia jaoks mingeid ravimeid, mida saab apteegist osta ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Apteegist saab rahustavat teed, aga psühhiaatri abi on ikkagi vaja. Üksi terviserada sammudes võite korduvalt komistada-kukkuda. Psühiaater aitab seda vältida.
vt. varasemaid soovitusi ja neid siis ...

Loe edasi

sotsiaalfoobia

Tere,
mul diagnoositi psühhiaatri poolt 3 aastat tagasi sotsiaalfoobia ja sellest ajast alates olen tarvitanud Paroxetin Hexal-i. Umbes pool aastat tagasi üritasin aeglaselt maha jätta ja arsti ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mul on selline küsimus, et kas mingi tugeva rahusti toime ( näiteks Xanax) võib aidata näiteks esinemissituatsioonis paanikat vähendada ja maha suruda?
Sobib.
Pikemas perspektiivis tuleb ...

Loe edasi

foobia ravi

tere! mul diagnoositi nimelt sotsiaalfoobia, mida olin enne psühhiaatri poole pöördumist põdenud juba 2 aastat. lõpuks ei suutnud enam teisi variante leida, sellega elada ka ei oleks jaksanud.seega pöördusin ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Pöörduge tohtri poole. Kõhkluste perioodil soovitan veidi võtta toetusravi e sama AD, mida enne võtsite. Aga põhiline on ikkagi kõik muu: kehalised harjutused, psühhoregulatsiooni võtted, ideomotoorne ...

Loe edasi

sotsiaalfoobia

Olen kannatanud aastaid sotsiaalfoobia all, nüüd on olukord paranenud kuid stressi ja pinge korral tekivad sümptomid uuesti. Kas antud olukorras on tark vahetada rahulik (kuid perspektiivitu ja väikesepalgaline) ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Loomulikult uus väljakutse, uued eesmärgid, uued võimalusted. Julgete päralt on uute unelmate realiseerumine. Vastavalt uue ameti vajadustele kujundage ka oma keha ja vaimusfäär tugevamaks.
Tugevdada ...

Loe edasi

sotsiaalfoobia

Tere! Kas oskaksite soovitada mõnda raamatut, kus oleks juttu sotsiaalfoobiast või ärevushäiretest?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Meditsiiniraamatukogus neid "meetrite viisi". Saate nii keeli kui ka raamatute paksust valida.
"Psühhiaatria", AS Medicina 2000 on piisavalt üksikasjaline. Mõeldud tohtritele.
Kasulik ikkagi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: