segav hirmutunne 13.10.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen keskealine naine ,töötan meditsiinisfääris,pikaajalises abielus kuid mitte eriti õnnelikus. Elus on päris palju endast mitte olenevat stressi. Töökoht asub elukohast kaugemal ja selleks on vaja autoga sõita. Aga kuskil 4 või 5 aastat piinlen õudsa hirmu käes libeda ja lume ees. Olen üldse veidi emotsionaalset tüüpi pealt tugev probleemivaba aga sees... Põen küllaltki kroonilist depressiooni. Olen kasutanud päris mitmeid antidepressante amitryptillini, aurorixi, seroxati, cipramili, nüüd päris kaua coaxili 2x päevas ja hulk aastaid xanaxit. Coaxil ja xanax andsid vahel päris hea tulemuse. Kuid ees on jälle libe aeg olen küllaltki staazikas autojuht midagi hullu pole ka just nagu juhtunud siiani ... loodan et ka ei juhtu . Kuid viimase poole aasta jooksul on läinud xanaxi annus minu arust väga suureks et elada kvaliteetset elu töötada ja tööl käia tuleb võtta kuni 4,5mg ööpaevas ma tean et see on sõltuvus . Aga kui ei võta tekib kõris spasm kipub tekkima neelamis hingamis seisak. Olen lasknud ennast kontrollida on leitud müokardiiti, reflux haigust , astma nagu polkovniku lesk. Aga see kõik selleks . Oleks asjakohast nõu vaja kuidas saaks vabaneda piinavast hirmust ja ärevusest . Ma ei ole eriti hea arstide juures käia ja ei tahagi oma probleeme väga avalikustada . Aga mida Teie soovitaks võtta või proovida. austusega LEA

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Refluks "ergutab" ka hingamishäiret. Kui kõrvetised (hapet ajab ülesse), siis Esomeprazolum hea, aga eks peretohter ütleb. Müokardiidi osas ka terapeudi soovitused.
Ettevaatlik sõidumaneer tuleb kasuks, aga karta ka vaja ei ole. Siin ikkagi veelkord meenutan - vt. Enneti ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid". Muidu jäätegi AD-d võtma jääte ka Xanaxit neelama. Kui see 4,5mg annus ei kasva, siis vajadusel võiks ju teda veel võtta, vajadusel. Harjutustega (psühhoregulatsioon) välistaks Xanaxi tarbimist. Asendajaks võiks võtta (proovida), näiteks, Valocordin-diazepam tilku või mõnda rahustava toimega neuroleptikumi väga väikeses annuses. Raviarst suunab ja soovitab.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet