Ärevushäirest. 26.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen ärevushäiretega hädas juba kokku 10 aastat.Algul aitasid AD ja kõik sai ravi ajal korda,ilma-rohuta perioode oli ka ,aasta-paar.Nüüd on aeg,kus enam AD ei hakka mõjuma.2 aastat sain ravi,arst proovis erinevaid,lõpuks Zoloftiga sai enam-vähem rea peale.Lõpetasin lõpuks ravi ja ilma rohuta sain olla vaid 3 kuud.Nüüd jälle coaxil,mis 1 kuu vältel ei ole aidanud põrmugi.Ei suuda tööl käia,üldse on kuidagi segane tunne ja olen nagu ``ära``.Peale selle veel ärevus jne jne.Võtan vajadusel xanaxit kõrvale ,kui pean kuhugi minema ,sest ainult teki all ei saa pereema oma päevi mööda saata.Ometi on coaxili infolehel paljulubav jutt,mis just minu probleemidele peaks aitama.Läheks zolofti peale üle ,aga kardan juba ,kui arst soovib vahetada preparaati,sest see vahetus on hirmus-see teeb algul asja veel mitu korda hullemaks -hirmus väljakannatamatu ärevus jne.Viimasel ajal on tunne,et sellest ei ole enam võimalik välja tulla.Kas võib olla nii,et enam organism ei taastu,ajukeemia on juba niivõrd sassis?Tahaks teada,mis need neuroleptikumid on,nime järgi tundub,et see on küll viimane asi,mille järele haarata.Läksin nõelravisse ka ,olen alles paar x käinud,loodan ikkagi paremat.Kui kaua võib xanaxit kõrvale võtta,et igapäevaseid asju ajada,ilma ,et neist veel sõltuvust tekiks?Ega see xanax ka normaalseks ei tee,aga kuidagiviisi peab lihtsalt liikuma.Vahel teeb pea selgemaks.Lähen ka teraapiasse ,aga tuneub,et ajukeemia on korralikult segi.Tänan nõuannete ja vastuste eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kas võib olla nii,et enam organism ei taastu,ajukeemia on juba niivõrd sassis? Kuni inimene on elus, seni on kõik võimalik. Ärevushäire jobuks ei tee, aju orgaanilist- ja aju-keemilist kahju ei põhjusta. Ärevushäire on kõrvaldatav, ravitav!
2) Tahaks teada,mis need neuroleptikumid on, nime järgi tundub,et see on küll viimane asi,mille järele haarata. Neuroleptikumid mõhutavad eelkõige mõttemaailma ning aistingute-tajude häirete korral toimivad hästi. Ärevushäiretega kaasnevaid "mõtte-jamasid" saabki väikeste annuste NL-ga kõrvaldada. Aga seda määrab psühhiaater, määrab Teie raviarst.
3) Läksin nõelravisse ka. Edu Teile!
4) Kui kaua võib xanaxit kõrvale võtta,et igapäevaseid asju ajada,ilma ,et neist veel sõltuvust tekiks? Xanax on nn kiirabivahend, aga kiirabis peaks ju suht harva käima. Kui me ainult rohtude tasandile jääme, siis jääb ka see nn kiirabi pidevalt päevakorda - ja tekibki sõltuvus. Sõltuvuse tekkimise ohust räägib Teile raviarst. Mis annused, kui sageli, kaua Te Xanaxit võtate - sellest see +/- tulenebki. vt minu ristkülikut diagonaaliga ja "uusi prille".
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet
Par