Paanikahäire 13.04.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 40 a naine. 4 a tagasi kannateasin ebameeldiva nähtuse - paanikahäire - all. Asi lõppes sellega, et töölepääsemisega oli tõsiseid probleeme, poodi minna polnud mõtetki jne. Ainus koht kus olla julgesin, oli oma korter ja sealgi ei suutnud üksi olla. Lõpuks suutsin abikaasa talutamise saatel jõuda arstini, kes määras mulle antidepressandid (cipramil)ja siis aasta pärast hakkasin jälle inimeseks saama. Paar aastat oli rahu majas, aga eelmiste jõulude ajal läksin üksinda autopesulasse ja ei tea kust - hiilis äkki pähe mõte, et kunagi 4 a tagasi ei oleks ma suutnud siin üksinda olla. Ja ühteäkki tundsin kuidas mul hakkab halb, meletu õhupuudus, süda hakkas pekslema jne, jne. Kui sealt lõpuks välja sain, vandusin ma endale, et enam kunagi üksi autopesulasse ei lähe. Paha tunne oli õhtu läbi, et mis see siis oli. Aga siis paari päeva pärast juba jooksin ma poest kassajärjekorrast minema ja siis enne teatrisse minekut võtsin juhuslikult vanast ajast kodus olnud xanaxit siise ja siiski tundsin teatrisaalis, et ma ei pääse siit välja ja tahtmatult ootasin etenduse kiiret lõppu. Ja nüüd on kõik see jama jälle tagasi - söön antidepressante jne. Miks ometi mu aju selline on, et ma ei suuda oma mõtteid juhtida. Võin püüda sisestada endale, et kõik on OK ja pole põhjust paanitsemiseks - see teeb asja veel hullemaks. Kas nii jääb eluks ajaks? Tänan Teid ette, kui saaksite nõu anda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene, keskkond ja nendevaheline suhe moodustavad ühtse süsteemi. Selle süsteemi ebakõlad põhjustavadki Teile praegusi kaebusi. Kui selles süsteemis midagi ei muutu eluaja jooksul, siis nii jääbki. Et olukord Teile paremaks läheks, siis on vaja MIDAGI MUUTA. Keskkonnategureid saame mõjutada suhteliselt vähe, seega olulisteks jäävad enda (keha, vaim, hingeelu) ning suhtumiste (hoiakute) muutmine. Arstirohi on sealjuures vaid abivahend (nn suusamääre, et paremini libiseks), aga suusatada (uutele radadele) tuleb ikkagi ise, ainult ISE "suusatada". Aegajalt on vaja ka "määret" vahetada ja seda tuleb teha koos ravitohtri-psühhiaatriga.
Olge rõõmust rõkkamas - Teil oli heaolu periood ja seega organismis vastavad "rõõmunoodid" olemas. Mängigem siis oma elulaule mažooris.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

3 kuud antidepressante

Mul on paanikahäire. Hakkasin tarvitama Cipralex tablette. Tarvitan neid 3 kuud. Kas ma tohin ravikuuri pooleli jätta?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Koostöö raviarstiga.
Kui probleeme ie ole, siis loomulikult.
NB Harjutusi tuleb teha, siis asi kindlamast kndel!
Harjutusi! vt varasemaid soovitusi.
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Paanikahäire

Tere mul on ärevus ja paanikahäire umbes pool aastat.
Sain selle, kui tarbisin kanepit üledoosina. Nüüd kasutan antidepressante ja sooviks teiega KKt-d teha. Kuna oleks võimalik teie juurde pöörduda?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tutvuge kohe eelnevate soovitustega selle häire valdkonnast ja kohe ka rakendage neid.
Ida-Tallinna Keskhaigla interneti ifolehel on registreerimine psühhiaatrite juurde, seal saab ka minu vastuvõtule ...

Loe edasi

Paanikahoog

Tere, mul selline küsimus. Tekkisid paar päeva tagasi rasked hingamisraskused, vahepeal lööb täitsa hinge kinni, rinnus pitsitab kogu aeg. Sümptomid pole siiani üle läinud, kogu aeg tulevad tagasi ja läheb ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire on ärevus-hoog. Tekib äkki ja on ette prognoosimatu. Kaebusi on tavalisest ärevusest-pingest kuni surmahirmuni, ka hingamisega seotud kaebusi. See on hoog, ei ole päevi püsiv.
Hoogude ...

Loe edasi

Hingamishäired ja tükitunne kurgus

Tere!Juba kolm kuud kestnud hingamishäired,tükitunne kurgus ja nagu sissehingata on raske. Hirm surma ees ja mõtlen kogu aeg, et mul vähk. Hingamishäired on päevast päeva nagu oleks raske sisse hingata. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui astma ja kilpnäärme arst midagi ei leidnud, siis paanikahäire variant olemas. Need surinad-pearinglused võivad nii ärevushäirest kui ka teataval määral mõnest rohust tingitud olla. Rohu kõrvaltoimest ...

Loe edasi

Cipralex ja Malarone

Tere,

Minul selline küsimus, et kui tarvitan paanikahäire raviks Cipralexi, siis kas reisile minenes võin kasutada malaariavastaseid Malarone tablette.

Tervitustega,

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ravimi ründepunktid (toimemehhanismid) erinevad, seega võib.
Paanikahäirete puhul tabletist jääb väheseks - harjutusi ka, psühhoregulatsioon.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

cipralex


Tere!

Olen tarvitanud cipralexi kaks aastat paanikahäire tõttu, nüüd tahax hakata lõpetama. Kas poole tableti kaupa võib hakata lõpetama??? Oma arstiga ma ühendust ei saa.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Arstiga, kellega ühendust ei saa - ei ole oma arst!
Enesetunne on määrav, 1/2 kaupa vähendada sobib küll.
Tehke muid harjutusi ka.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Paanikahäire

Tere, olen väga ühe oma sõbra pärast mures. Tal on paanikahäire ja nii. Kuidas teda aidata ? Ta ei lase ligi kah. Kuidas saada lähemale talle ja et ta ennast hästi tunneks jne?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire või midagi muud? Diagnoosi las paneb ikkagi tohter. Alustage peretohtri juurest, alustada tuleb ka tervilikest eluviisidest.
Ise end mitte kahjustada (non nocere! - nagu ladinlased ...

Loe edasi

paanikahäire

Tere, olen 25-aastane naisterahvas. Paar kuud on mind vaevanud poomistunne kõris, mis tekib ebameeldivate lõhnade, rääkimise ja ka kõrgemate kaeluste peale. (Lõhnadega on küll nii, et vahel öeldakse, et ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Organism, keskkond ja nendevaheline suhe moodustavad terviku. Praegu see nende omavaheline suhe Teile ei sobi ja tekivadki eelnimetatud kaebused. Eelnevast tulenevalt on olukorra muutmisekski järgmised ...

Loe edasi

paanikahäire

Millist ravimit soovitaksite Teie paanikahäire puhul?

Vastas dr Jaanus Mumma

Laialdaselt kasutatakse ärevuse ja paanikahäirete ravis
uuemaid antidepressante.Ka isiklikult olen peamiselt neid
tarvitanud ja üsna edukalt.Valik on päris suur,sest paljud
firmad toodavad ...

Loe edasi

Ärevushäire

Tere!

Kas paanikahäire on täielikult ravitav?

Tänan!

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire on ravitav. Ravib psühhiaater, teatud perioodil kasutatakse ravimeid-antidepressante. Sellele lisaks kasutatakse mitmeid (Teiele just sobivat) psühhoteraapia võtteid ning veel harjutusi-teraapiaid, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: