Vana teema - toitumishäire 02.04.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen buliimik olnud nüüdseks mitu aastat. Oma ainevahetuse, tsükli - ühesõnaga kõik, mis vähegi võimalik - olen lootusetult sassi ajanud. Pikkust on nii 178cm, kaalu olnud umbes 55 kg. Vanuselt kahekümnendates. Viimasel ajal kardan, et kevade hakul lisanduma hakkavad kohustused mu niigi aktiivse elustiili puhul on mu kaalu veel mitme kg võrra vähendanud. Sammukese reaalsuse poole tõigi mind fakt, et viimasel ajal hakkasid kõik mu tuttavad nagu kokku leppinult minu alanevast kehakaalust rääkima, öeldes, et viimasel ajal olen ebanormaalselt kõhn ja küsides, ega mul mingit tõbe küljes pole. Kuna allakirjutanu enda enesetaju on tugevasti moondunud, siis ise ei suutnud mõnda aega muretseda. Nüüd on aga kätte jõudnud hetk, kus tõsiselt kardan, et kaotan jõu (märgid sellest on ilmnenud mitmel korral) ja ei jaksa enam normaalsel kombel oma asjadega toime tulla.
Lisaks on mul enda pärast tõsiselt häbi, kuna mulle kõige tähtsamad isikud minu pärast tõsiselt muretsevad ja minu tervisele mõtlemisega oma meelerahu rikuvad, samal ajal mina aga ei suuda toime tulla oma toitumishäirega, millest tegelikult kõik eelpool nimetatud hädad on tingitud ja mida ma tegelikult siiani ei suuda võtta kui haigust vaid kui tahtejõuprobleemi.
Kõige rohkem sooviksin omal käel - ilma antidepressantide ja tugigruppideta - asjast üle saada. Alustamise koha pealt olen aga nõutu. Kuna üks mu suurimaid (loomulikult buliimikutele tüüpilisi) hirme on seotud kehakaalu plahvatusliku tõusuga normaalse elustiili juurde tagasipöördumisel, olen mõtelnud toiumisspetsialisti poolt spetsiaalselt koostatud ja läbiarutatud menüüle. Või peaksin lihtsalt nö tasapisi normaalsusesse tagasipöördumist üritama?
Kas oskate nõu anda? Oleksin tõeliselt tänulik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tore, et Teil sõpru ja tuttavaid on. Head sõbrad ikka hoolitsevad. Kuna psüühika on praegu Teil veidi "liimist lahti", siis ikkagi alustage psühhiaatri juurest: saate suuniseid ja veidi toetuseks ravimeid - antidepressanti. Puhkus pange korralikult paika. Sõõge kõike, mida süda ihaldab, aga sööge rahulilkult, korralikult mäludes. Vaadake siin olevaid varasemaid soovitusi (otsinguga) söömishäirete, buliimia, anoreksia küsimuste alt.
Kasutage neid soovitusi. Saate murest lahti.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet