Kuidas aidata peret? 16.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 30-ndates naine.Minu mehel diagnoositi juba 2 a.tagasi biobolaarne meeleolu häire ja tal esinevad ka ärevuhäired-paanikahood. Meie kodus on kasvamas 3 väikest last.Probleem pole mitte haigusest vaid selles kuidas meie ise(teda ümbritsevad) normaalseks suudaks jääda.Kui mehel nn. auku vajumised toimuvad, siis peame kõik teised vaid temale olema.Siis on ta ainult voodis pea teki all,ei söö, ei võta rohte( kuigi need on selle haiguse juures vajalikud) .Päris rasketel aegadel ei mäleta mida tegi või rääkis.Alates soovist minna sõitma vms.Sellistel perioodidel ei saa ma muud kui hoida tal silm peal. Kuid see sõna otseses mõttes lüpsab minu jõuvarud tühjaks.Kindlasti kogu see asi mõjub ka lastele.Väiksem poeg(8a.) tunneb muret,küsib kuidas issi tunneb.Kuid suuremad (11,13)hoiavad kõik enda sisse,vastuseks ainult õla- kehitus.olek abikaasa haigustsüklid mingitkimoodi korrapärased või aimatavad -kuid mittekeegi ei tea mis toob endaga kaasa järgmine TUND.see tekitab mittemõistmist ka sõprade poolt,kes ei julge enam külastadagi meid,sest kunagi ei tea kuidas ta tunneb end. Kuid ülejäänud pere on ka inimesed kes vajavad vaheldust,mõistmist,tuge! Ise olen olnud eelmisel aastal Cipramilli ravikuuril.Pidin vahest kasutama ka Xanaxit ning uinuteid sest juhtmed jooksid kokku. Kirjutan sellepärast et see "augu" aeg on kestnud juba 2 kuud,(ta ise käib õnneks regulaarselt arsti juures) ja ma tunnen, et ma varsti ei jaksa. Tahaks elada ilma rohtudeta,sest kõrvalmõjusi lakun siiani. Teid ette tänades S

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selgub, et seisundid, millega kokku olete puutunud, vajaksid hoopis hospitaliseerimist. Haigla tegeleks haigusprobleemiga ja Teie saaksite koduelu edasi korraldada. Seega:
1) Vajadusel kohe haiglasse.
2) Regulaarne arsti külastamine, et asjaga "kursis" olla, õigeaegselt meditsiiniliselt sekkuda.
3) Korralik, regulaarne arstimite võtmine.
See on soovituslik jutt, aga praktiline elu ei lähe seda jutti pidi. Aga püüdma peab!
Kõike head,
Jüri O.-M. Ennet