Kuidas aidata peret? 16.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 30-ndates naine.Minu mehel diagnoositi juba 2 a.tagasi biobolaarne meeleolu häire ja tal esinevad ka ärevuhäired-paanikahood. Meie kodus on kasvamas 3 väikest last.Probleem pole mitte haigusest vaid selles kuidas meie ise(teda ümbritsevad) normaalseks suudaks jääda.Kui mehel nn. auku vajumised toimuvad, siis peame kõik teised vaid temale olema.Siis on ta ainult voodis pea teki all,ei söö, ei võta rohte( kuigi need on selle haiguse juures vajalikud) .Päris rasketel aegadel ei mäleta mida tegi või rääkis.Alates soovist minna sõitma vms.Sellistel perioodidel ei saa ma muud kui hoida tal silm peal. Kuid see sõna otseses mõttes lüpsab minu jõuvarud tühjaks.Kindlasti kogu see asi mõjub ka lastele.Väiksem poeg(8a.) tunneb muret,küsib kuidas issi tunneb.Kuid suuremad (11,13)hoiavad kõik enda sisse,vastuseks ainult õla- kehitus.olek abikaasa haigustsüklid mingitkimoodi korrapärased või aimatavad -kuid mittekeegi ei tea mis toob endaga kaasa järgmine TUND.see tekitab mittemõistmist ka sõprade poolt,kes ei julge enam külastadagi meid,sest kunagi ei tea kuidas ta tunneb end. Kuid ülejäänud pere on ka inimesed kes vajavad vaheldust,mõistmist,tuge! Ise olen olnud eelmisel aastal Cipramilli ravikuuril.Pidin vahest kasutama ka Xanaxit ning uinuteid sest juhtmed jooksid kokku. Kirjutan sellepärast et see "augu" aeg on kestnud juba 2 kuud,(ta ise käib õnneks regulaarselt arsti juures) ja ma tunnen, et ma varsti ei jaksa. Tahaks elada ilma rohtudeta,sest kõrvalmõjusi lakun siiani. Teid ette tänades S

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selgub, et seisundid, millega kokku olete puutunud, vajaksid hoopis hospitaliseerimist. Haigla tegeleks haigusprobleemiga ja Teie saaksite koduelu edasi korraldada. Seega:
1) Vajadusel kohe haiglasse.
2) Regulaarne arsti külastamine, et asjaga "kursis" olla, õigeaegselt meditsiiniliselt sekkuda.
3) Korralik, regulaarne arstimite võtmine.
See on soovituslik jutt, aga praktiline elu ei lähe seda jutti pidi. Aga püüdma peab!
Kõike head,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

kust leiaksin abi arvutisõltlasele, et teda aidata

Kust leiaksin abi oma 20. aastasele pojale, kes on arvutisõltlane.
Kuidas saaskin teda aidata?
Ei lähe tööle, ei suhtle perekonnaga ega laiemalt teiste inimestega.
Ei suuda isegi mõneks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Probleem võib olla laiem nö puhtast arvutisõltlusest.
Ei õpi, ei tööta, ei suhtle jne.
Psühhiaatri jutule. Kui ta esimesele visiidile mingil põhjusel kaasa ei tule - käige üksi ja koos Psühhiaatriga ...

Loe edasi

Unehäired ja Amitriptylin

Lp dr Ennet,
kuidas Te arvate, kas Amitriptylin 25 mg võib mind aidata, kui mul on unehäired ja depressioon? Vahel on ka paanikahood. Kas Amitriptylin tekitab sõltuvust ka?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

On rahustava toimega AD ja seega sobilik. Vaja leida õige annus. Mis on probleemi põhjused? Kuidas lood harjutustega ja uue hoiakuga (uued prillid).
AD on vaid osakene enda mõjutamise arsenalist. ...

Loe edasi

anoreksia

Kuidas aidata, kui tegemist on silmnähtavalt anoreksiaga, aga inimene ise oma probleemi ei näe ning jätkab "tervislikku söömist"?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mida noorem, seda tõsisem probleem. Lastepsühhiaater (psühhiaater) kindlasti dirigendiks võtta - ise toime ei tule. Probleemi mitte kergelt võtta.
Vaja uurida ka muid kehalisi funtsioneerimisi, ...

Loe edasi

kinnis ideed

Kuidas saab aidata inimest kellel tekkinud kinnised ideed? mismoodi peab käituma, kuidas teda veenduma et see mida talle tundub ei ole nii.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Neid "kinniseid" -haiguslikke ideid saab "lahti" vaid psühhiaatri abiga. Inimesel puudub haiguskriitika, jutt ei aita, psühhoteraapia ei aita, psühhoanalüüs ei aita.Aitavad vaid rohud ja alles siis need ...

Loe edasi

Kuidas aidata

Tere!
Kuidas aidata depressiooni all kannatavat sõpra? Ta käib teraapias ja paralleelselt saab AD ravi. Tahaks aidata ja toeks olla, kuid mis on sellises
staadiumis inimesele parim? Ei taha ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui tahate aidata, siis aidake, kui tahate toetada, siis toetage. Tehke "südame häält järgides". Ja pealetükkiv ei tohi ka olla.
Olge Ise ja laske ka sõbral Ise olla.
Eeskuju on nakkav ja ...

Loe edasi

mure

tere ma ei tea kas see on teie ala küsimus aga mul on mure. mu üks hea sõber lõikab endale kätte haave ja ma ei tea kuidas teda aidata. ta ise küll eitab seda öeldes et kass tegi aga niisugusi haave mingi ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Ei saa küsimusele hästi pihta.Ilmselt kahtlustate enesevigastust.
Peaks sõbrale katsuma hinge pugeda ja ehk avaldab omad probleemid.
Teinekord aitab kriisist välja tulla ka südamepuistamine.Tunnete
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: