uinuv mõistus sünnitab koletisi... 16.09.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

ma ei tea, mis mul viga on. üsna sageli painavad mind kummalised mõtted ja kujutelmad. juba mitmeid aastaid on mul aeg-ajalt komme kujutada ette kuidas keegi on surnud ja surnuna välja näeb. olen surnuna kujutanud ka oma lähedasi inimesi... jube... prrr. aga need mõtted ja kujutelmad tulevad ise pähe ja ma ei saa, ma pean neid ette kujutama... vahes näen, kuidas mõni tuttav või oma inimene on surnud ja lamab kirstus, või veel midagi taolist.
siis mingil põhjusel kujutan aeg-ajalt enda suhtes ette, et olen näiteks puid raiudes kirvega jalga löönud ja mõtlen siis mis tunne siis oleks... või olen end muul moel vigastanud. kui näiteks sõidan öösel pimedas autoga-teadagi ohtlik aeg, õnnetusi võib kogu aeg juhtuda-ja siis ma kujutangi ette mõttes et olen avariisse sattunud. ise ja teised ka seal vigastatud...
vahest mõtlen ka vigastusi ja õnnetusi teistele välja.
näiteks olen ette kujutanud et laps on rõdult või aknast alla kukkunud, kui ta tegelikult ka päriselt seal akna või rõdu peal on või kõõlub. vot sellised painajad on mu peas. milles asi? millega seda seletada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esiteks. Töö ja puhkerezhiim korda. Korralik puhkus tagab rahuliku une ja head mötted.
Teiseks. Vampiirifilmid ja muud TV öudukad ning nn "jaburdaad" las jääda "pildikasti sisse", neid normaalne inimene ei vaata.
Kolmandaks. Akna lukustid jt. ohutusvahendid lapse aspektist vaja kohe organiseerida, siis ka selles osas rahu majas.
Neljandaks. Veidi rohkem kehalist aktiivsust koos Lapsega vöi/ja ka üksi.
Viiendaks. Rahustavad ravimteed, vajadusel ka kergeid rahusteid lühiaegselt.
See viisainsus viibki muremõtted "metsa vurrr!".
Häid mõtteid ja meeleolu soovides,
Jüri O.-M. Ennet