liigne alkohol 20.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Kuidas teha mehele, 44 aastat vana, selgeks, et alkoholi lemblisus tüütab lõpuks mind ära.? Iga nädal korra, tavaliselt reede peale tööd istutakse sõpradega garaazhis j ajuuakse. harav on juhus, kui lõpetatakse " õigel" ajal. tavaliselt on koju tulekuga raskusi, kaua aega, vingeradades. Ja sellest momendist alates , kui ukse lahti teen, on tal pilt kadunud. Järgmine hommik ei tea mitee midagi, mida rääkis , milliste sõnadega. Õnneks siianii ei ole asi lõppenud lööminguga. Purjus meest palun hakata magama ja hommikul loen moraali. Aga tulemusteta, Järgmine nädal kordub kõik uuesti. Ütlen küll, et see on ka alkhoholism, tema ei usu. Poeg, 17 aastane. Äkki hakkab selline isa viinalembus külge? Kaine peaga ei saa sõna suust välja ja on õudselt kriitiline kõikide suhtes. Kuidas on kõige õigem käituda minul. Võibäolla ei näe kõik sellest probleemi. Mina küll. Tänan.
Naine, kes tahab, et mees saaks aru , kui vastikud on purjus inimesed.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Siin on tarvis Teie pingutusi, tarvis on ka ühiskonna-riigiorganite poolset tuge.
Alkoholism on ühiskonna haigus, selle all kannatab alkohoolik ise, perekond ja kaudselt kogu ühiskond. Selle "kaudse" pärast riigiisad asjaga tõsiselt ei tegelegi.
Mida teha?
1)Perearsti kaudu või siis otseliini pidi psühhiaatri-narkoloogi vastuvõtule.
2) AA (Anonüümsed Alkohoolikud) rühmatöös osalemine.
3) Tehke pilte või video mehest "sellises" seisundis. Eelnevalt öelge, leppige selles kokku. See võibolla veidigi teeb teda "nägijaks".
4) Garaažiseltskonnaga suhtlemine lõpetada. Alko tarbimine on suuresti impulsiivne (etteplaneerimata) tegevus, ka mängurlus, HO (Haigulik Ostmine! ca 60 % HO-st on impulsiinvne, s.o. ost ei olnud enne kavatsetud, ostetu ei ole oluliselt vajalik). Kui garaaži-impulsid ära jäävad, siis on alko tarbimise oht mõnevõrra väiksem. NB! Ravi igal juhul vajalik.
5) Poisi suunamine spordirajale, et vähem võimalusi isa "jälgedesse" astuda.
Ühiskonna tasandil oleme "kahepaiksed": ühelt poolt reklaam ja hoiakud, et alkoklaas peos ja suul on diplomaatiline, suhtekorralduslik, mehelik, jne. edusümbol. Teiselt poolt aga haige (alkoholihaige) "porri tallamine", unustades, et tulemus on ju ühiskonna, ühiskondliku arvamuse, seadusandluse tulem. Et
s e e haigus on ise tekitatud. Ise küll, aga ühiskonna aktiivsel toimel.
"Viletsusele rajatud ühiskonnas on kõige viletsamaltel produktidel (ka alkohol) saatuslik eesõigus laiade rahvahulkade tarbimisse minna". vt. K.Marx, Filosoofia viletsus.
Sellest viletsusest, laiade hulkade viletsusele rajatud oludest saame vaid ühispingutustaga jagu.
Alustage psühhiaatrist-narkoloogist.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet