kas ka paanikahäire 01.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Lugesin eelpool kirjutatu paanikahäire kohta. Ka minul on sellised kahtlased vaevused, süda hakkab kloppima , või vahele jätma. Seda juba üle 10 aasta. Olen püüdnud kõiksugu meetodeid, mediteerida , sportida. Ei joo , ei suitseta aga tulemusi ei ole. Südant on uuritud ja veebruaris tehti mulle ablatsioon lisajuhtetee kõrvaldamiseks aga ikka pole palju parem.
Huvitav , et mul hakkab paha nagu reegel hommikul kella 9- 10 paiku ja sageli
täiesti põhjusetta, ootamatult enesetunne halveneb lausa kiirabi kutsumise piirini.
Tõusen on hea reibas olla ja siis vajun ja vajun uniseks ja kogu aeg on hirm päeva ning enesetunde ees. Perearst suhtub sellisesse asjasse külmalt.
Ravimiks kasutan Metoprololi ja rahustiks Xanax, aga seda siis kui paha hakkab.
Kas peaksin läbima mingi ravikuuri, tarvitama regulaarselt ravimit iga päev , või on minu jaoks Xanax 1 tablet päevas vähene ? Olen 51 aastane mees,
normaalse kehakaaluga, nädalas korra käin ujumas, suhteliselt liikuv Tartust.
Kas on võimalik teha selliste kaebuste puhul põhjalikku organismi uuringut?
Elukvaliteet on suurelt osalt rikutud selliste vaevustega.
Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel on nii väliseid pingeid, probleeme ja hirme kui ka sisemisi.Teatud piirides need väga vajalikud informaatorid, meie elutegevuse korrigeerijad. Kui need aga meie kontrolli alt väljuvad, meie elulaadi segama hakkavad, siis on tegemist häirega. Paanikahäire ongi "segu" sise- ja välispingetest, stressist, hirmust. Kaebused tekivad nii sotsiaalsel tasandil (enesejuhtimise-valitsemise kaotuse kartus, vältiv-käitumine (et teatud situatsiooni ei satuks), kehalisel tasandil (südame-, hingamise-, peakaebused) ning vaimsel tasandil eelnevaga seotud hirmud, kartused, meeleolu muutused. Eelneva jutu mõte on selles, et näidata probleemi mitmekihilisust (nagu mitmekihiline autrukatel, mis ülerõhu all) ja sellest tuleneb ravitsemise tegevus: "aur välja" üritused: keha-, vaimu-, hinge relax (lõõgastus) harjutused. Näiteks AT (autogeenne treening), Yoga, psühhoregulatsiooni harjutused, meditatsioonivõtted, palve-teraapia, mantrad,
biblioteraapia, lauluravi, naeruteraapia jne. Et harjutuste hulka mitte ära eksida, siis on üks harjutus, see minu ringutus-sirutus ja painutusharjutus (nn minu palve, mida kõige eelnevaga täiendada saab). Teine rühm harjutusi on aurukatla tugevdamine: südame. hingamissüsteemi ja pea vaskulaarse regulatsiooni treening. Ka nn karastus-treening, s.o. olla selles keskkonnas, karastada end "hirmukeskkonnas". Ja seda ka mõttes (ideomotoorne treening). Kolmandaks: muuta hoiakuid, suhtumist.
Teatud perioodil on ka väike (optimaalne) antidepressndikuur vajalik. Arstirohi on vaid osa võimalustest. Kasutage ka seda osa - antidepressanti. Xanax on nn kiirabivahend, hetkeseisundi "abimees". Vajadusel võtta, mitte kuurina.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet