Psüühikahaigused ja töövõimetusprotsent 11.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on mure oma poolvenna pärast, kes kannatab juba pikemat aega mitmete psüühikahädade all, alates foobiatest ja sundkäitumisest ning -mõtetest, lõpetades enesevigastusehoogudega (lõikab aeg-ajalt noaga käsivarde). Kõige selle tagajärjel on tal ka depressioon - viimase aasta on ta sõnaotsesmõttes 24 ööpäevas toas istunud, väidab, et tal pole enam mingit tulevikku, ajuti haub igasugu enesetapuplaane jne. Ise on ta oma käitumise suhtes kriitiline ja saab aru, et vajab abi. Probleem aga selles, et depressiooni tõttu tuli ta ära koolist ning töölt ja kuna ta on täisealine (20 a.), siis pole tal haigekassakaarti. See omakorda tähendab, et ta ei saa minna psühhiaatri juurde abi otsima, kuna ilma haigekassakaardita läheb see kõik väga kalliks, meie pere aga on väga kehvas majanduslikus seisus ja pole lihtsalt võimalust ravi eest suuri summasid väja käia. Mida teha? Tean, et kui inimesel on töövõimetusprotsent vähemalt 40, saab ta haigekassakaardi ka siis, kui on töötu, kuid kas selliste hädade puhul nagu depressioon ja sundkäitumine üldse antakse mingit töövõimetust? Ise arvan, et mitte, kuid küsin siiski igaks juhuks järele...Palun aidake, mida võiks teha, kuidas venda aidata? Kas on võimalik töövõimetust taoleda?
Ette tänades,
Maarja

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleemiks nr. 1 on õige diagnoos ja ravi.
Pöörduge psühhiaatri poole. Vältimatu abi korras saab abi ka ilma haigekassa kaardita. Vajadusel saab siis ka neid töövõime%-küsimusi arutada, lahendada. Kui meie tervishoiusüsteemi organisatoorses inimsõbralikkuses raskustesse jääte, pöörduge minu poole
Dispanseris.
Tegitsege!
Kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet