kumb siis 09.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere ,
mul jäi silma J.Mumma Vastuses üks lause-Fluanxol ei ole antidepressant,vaid rahusti. Kas on siis? Mu abikaasale on see välja kirjutatud,kui antidepressant.

Tervitades Peeter

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõlemad. Heal rohul mitu toimet: väikesed annused antidepressiivsed, rahustav-tasakaalustavad ja suured-suured annused on juba antipsühhootilised. Antidepressiivne toime tuleneb pea samade mehhanismide kaudu, mis antidepressantidelgi (noradrenaliini, serotoniini, dopamiini sünaptilise tagasihaarde pidurdamisega). Seega - võib nimetada antidepressandiks. Väikese annuse põhinäidustuseks ongi depressioon (energiavähesuse ja tahteaktiivsuse alanemisega). Väike annus on ka sisemist tasakaalu andev. Võib nimetada ka rahustiks. Psühhootiliste seisundite korral on rahustav toime eriti oluline.
Farmakoloogilise jaotuse alusel kuulub Fluanxol neuroleptikumide rühma.
Esmatähtis ei ole ravimi rühmakuuluvus vaid toime, ravitoime.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet