hirm ravimite ees 20.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

minu lugu on väga vana. 1995 aaastal ma sain pennitsilliinist sokki nii et käisin teises ilmas ära. käisin tunnelist läbi, nägin heledad valgust ja sain tunda seda mõnusat kerget tunnet, vaatasin pealt mida kõike minuga tehakse ja imestasin et miks nad nii palju vaeva näevad, mul on nii hea olla... aga tagasi nad mind tõid.
kuu aega hiljem hakkasid mind vaevama, ilmselt, paanikahood (nagu ma nüüd aru saan, internetis on sellest palju juttu olnud, aga siis ma mõtlesin et hakkan hulluks minema või hakkan ära surema.) Käisin psühhiaatri juures, seal öeldi, küll läheb üle, nomaalne reaktsioon sokkile.
iga tahes nende paanika hoogudega ma õppisin elama ja neist jägu saama. võttis aega ja oli väga raske aga sain hakkama.
nüüd on kõige suurem mure millega ma ise ilmselt hakkama ei saa: nimelt mul on paaniline hirm ravimite ees. nende aastate jööksul ma ei ole ühtegi tabletti võtnud, ei ole jülgenud isegi puutuda ühtegi ravimit, kartsin isegi suhelda inimestega kes tarvitavad mõnda ravimit (see enam nii hull ei ole) ja nüüd on vaja ennast ravida. mul on kaksteistsõmesoole haavandid, sapipõiekivid, tsükkel on paigast ära juba pikka aega, hambad on ära lagunenud ja muud hädad veel. ma saan mõistusega aru et ma ei kannata ainult antibiootikumeid, et teised rohud ei tee mulle midagi halba aga see hirm on minust üle ja ma ei saa sellega midagi teha. ma kardan et mul hakkavad jalle paanikahood peale käima kui ma ennast ravima hakkan või saan hoopis närvisokki ja lähengi hulluks ära.
mida ma pean tegema ja kuhu ma pean pöörduma abi saamiseks? kas on mingit rohud mis mul seda hirmu ära võtavad? või äkki hüpnoos? või nõelravi...
ootan tänuga teie vastust.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Haavand, tsükklihäired ja hammaste tervishoid sõltuvad suuresti närvisüsteemi rahulikkusest (seega relax-harjutused, kerge Yoga, mõõdukas kehalultuur või füüsiline tegevus). Muidugi haavand vajab ka arstirohtu ja hambsad hambatohtrit. Haavand, sapikivid ja hmmabad vajavad ka tervislikku dieeti, õiget toitumist. Järeldus a) relaxja kehaline aktiivsus, b) õige toit, sisearst, naistearst, hambatohter. Olge röömus, et on millega veel arsti juurde minna. Sellest antibiootikumi-juhtumist neile rääkige ja võite kindel olla , et tehakse parim. NB! Kui venitate, viivitate jne, siis võib tekkida antibiootikumide tarvitamise vajadus, aga seda Te kardate veidi rohke (kuigi on antibiootikume, mis kaugeltki ei reageeri penitsillini moodi).
JULGE EI KARDA! Alustage hammastest!
Hirmude korral saab ka psühhiaater aidata omapoolse tegevusega, rohuga.
JUlgust,
Jüri O.-M. Ennet