rahustid 30.05.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan seoses rahustitega. Kaks aastat tagasi olin ägeda psühhoosiga haiglas. Peale ravi saamist paranesin, aga mis lootusetult kadus oli normaalne uni. Nii olengi kasutanud juba 2 aastat rahusteid, et magada. Kogused ei ole suured, praegu võtan 1/2 tableti Clonozepami. Proovin ka vahetevahel kogust vähendada veerandi peale, aga enamasti magan siis väga pinnapealselt ja uni ei ole mitte nagu puhkus, vaid rahutu raske töö ning seejärel päeval olen lihtsalt kurnatud ja väsinud. Ise olen veendumusel, et haiguse tagajärjel on midagi mu unekeskusest rikutud ja normaalne uni ilma kõrvalabita pole võimalik. Haiglas raviarst rääkis pidevalt, et rahustite tarvitamine tuleb lõpetada, kuna tekib sõltuvus. Aga mida peab tegema inimene, kellel lihtsalt ei tule normaalne uni ja kes tahab välja puhata ja tööl käia? Mingisse psühhoteraapia juttu ma ei usu, mu elu ei ole nii närviline ja omadega sassis. Samuti ei usu eriti ka rahustavate vannide ja teede mõjusse, kuna olen neid proovinud ja need ei aita.

Samuti huvitab mind seoses läbielatud psühhoosiga neuroleptikumide kõrvalmõjud. Tundsin end ravi ajal kohutavalt halvasti. Esines pidev rahutus, pidin kogu aeg ennast liigutama, lugesin hommikul seitsmest õhtul üheksani minuteid, sest õhtul sain tableti ja öösel magada. Nüüd internetist olen lugenud, et sellist olekut nimetatakse akatiisiaks ja see on neuroleptikumide kõrvalmõju. Ise ei osanud arvata kas see on ravimitest või on mu haigus selline. Kahjuks arst ei valgustanud mind selles osas. Mõte endal oli kogu aeg selline, et kannatan need kolm kuud ära kuni rohu võtmine lõpeb ja kui see talumatu olek jätkub siis lihtsalt tapan ennast ära. Õnneks läks see üle. Ja mind huvitabki kas selliste kõrvalmõjude puhul ei oleks saanud midagi teha inimese olemise kergendamiseks? Ja kas arst ei peaks selgitama patsiendile mis kõrvalmõjud on tingitud ravimitest?

Lugupidamisega

Inge

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mis häire(nimetate psühhoos) Teil oli?Kuidas väljendus,kulges ja milliseid neuroleptikume ning millistes annustes saite?Mönedel Neuroleptikumidel on häirivaid körvaltoimeid ja neid tohter korrigeerib kas raviannuse muutmise vöi siis korrektoriga(teise arstirohuga).Vavab selgitamist Teie praeguste unehäirete olemus. 1/2 tableti rahusti vötmine pidevalt (annus ei ole muutunud)viib mötte küsimusele :miks rohtu vajate,milles unehäire olemus?Söltuvushäire küsimusi analüüsiks hiljem(kui nad on).Kasutage une-ärkveloleku(puhkuse-töö) " kiigel" ("pendlil") kulgemisel neid rikkalikke teadmisi ,m i l l e d e s s e TEIE u s u t e (neid on ju palju).Need vöiksid olla emotsionaalse rahu,hingeenergia,enesekindluse jne vallast.Konsulteerige. Jüri O.-M.Ennet