Läbinägelikkus, ettenägelikkus ja muud anded. 11.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kui inimene väidab järgmist: "Nimelt kas on siin veel kedagi, kellel on kaasa antud anne kõike ette nähe/tajuda/tunda? Mina isiklikult tean mida see tähendab ja kui raske sellise omaduskoormaga on ringi liikuda. Suhtled kellegagi ja tead mida ta tegelikult sellest või teisest asjast mõtleb. Tead teatud situatsioone ja nende kulgu ette. Tead mis toimub nädala või paari pärast.
Hetkel ole õnneks sellest veidi kaugemal.

Aga on olnud aegu, kuis ma ikka teadsin oluliselt rohkem ette. Suhtled mõne võõra inimesega ja tegelikult loed teda nagu avatud raamatut. Tead mis haigus teda vaevab, mille pärast ta muretseb, mida ta mõtleb jne."

Küsimus: kas selline inimene on adekvaatne? Kas ta on kõrvalisikutele ohtlik?
Kas tegemist pole mõne pataloogiaga?

Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Andekus ning geniaalsus on olemas, ka inimeste tundmise osas. On olemas ka haiguslikke seisundeid, kus isik väidab endal "võimeid" olevat, ise seda uskudes. Kõrvalseisjad, kaaskondsed aga näevad, et jutt ei vasta tõele, et asi on täieline "jaburdaa". Poliitikud ka enne valimisi või olulisi suur-üritusi "pingutavad lubatustega üle", aga see on teadlik, planeeritud "ettenägelikkus". Osa asju saab ju asjade loomuliku kulgu, arengumehhanisme silmas pidades, ette näha ja prognoosida. Kas see "prohvet" tuleb oma igapäevaste õpi/tööülesannetega, koduste toimetustega korralikult toime? Või tegeleb suuresti vaid "prohvetlusega? Kui Teil juba tekkis küsimus ja küsisite, siis võiks pöörduda ka arsti-psühhiaatri poole ja silmast-silma asi veelkord üle küsida.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet