Näpuotste närimine 26.05.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

närin pidevalt näpuotsi. Kõikide näppude otsad on hambajälgi täis. Meeldib nende krõmpsumine hammaste all ja maitse kah. Närin eriti siis kui olen närvis. Kas minu närvisüsteem on ilmselt selline närviline (ei suitseta), mis paneb närveerides näpuotsi närima või leidub näpuotstes mingit erilist ainet, mis on kasulik millekski?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ei käe ega varba küüntes leidu sellist ainet, mida organism "ootaks" või vajaks. Teatate ju ise, et närite küüsi eriti siis kui olete närvis. See on ühelt poolt halb lapsepõlveharjumus ja teiselt poolt närvisoleku ilming, mis Teil avaldub tahtmatute (osaliselt isegi tahtliku) tegudega - küünte närimise kujul. Ravi seega kahes tasapinnas: vähendada ja alandada neid nn "närvis" olekuid ja teadlik enesekasvatus mitmete abivõtetega küünte "maitseomaduste" ebameeldivaks muutmise teel. Kõik närvisüsteemi tugevdavad ettevõtmised on kasulikud. Ravimi määrab arst.
Parimate soovidega Jüri O:-M. Ennet