Krooniline kõhukinnisus aastaid 30.03.24 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen juba aastaid mures kõhukinnisusega. Algas see seoses reisimistega, kus siis mure lahendamiseks hakkasin kasutama Gutalaxi. Pärast aga ilma selleta enam kõht läbi ei käinudki, nii et hommikuid alustan nüüd Gutalaxiga. Olen püüdnud proovida leebemaid variante, aga nendest pole üldse abi olnud. Kas igapäevaseks kasutamiseks on mingeid sobivaid ravimeid, et kõht läbi käiks? Retseptiravimitest kasutan igapäevaselt uneraviks Truxalit, vererõhuravimit Co-Prenessa ja pulsiravimit Betaloc.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kõhu läbikäimise normid on 2 korda päevas kuni 2 korda nädalas. Need ravimid sõivad soodustada kõhukinnisust. Lahtisteid püsivalt pole mõistlik tarvitada. Tähtis on kiudainerohke toit, täisteratoodet, hautatud aedvili , puuvili u 500 g päevas, joogivesi 1 l päevas, reibas kõnd 35-45 min päevas, Kui kõhukinnisus tõesti vaevav, kakamine alla 2 korra nädalas, need soovitused toimeta, siis vajalik arsti konsultatsioon.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi