Mure atroofilise gastriidi leiust. 27.11.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Palun selgitust ja nõuannet. Mul on kahjuks diagnoosiks krooniline gastriit juba mitu aastat. Vahepeal paar aastat polnud üldse kaebusi. Nüüd oli pingelise aja tõttu korralik ägenemine, mille taandumine võttis 3 kuud. Mu perearst ei ole mu murega just väga osavõtlik. Käisin gastroskoopias ja sain sellised vastused. Mul on sarvekujuline kaskaadmagu. Maos tagasihoidlik pindmine gastriit. Söögitoru ii. Hiaatusherniat pole. Seinad elastsed, peristaltika ühtlane. Püloorus, bulbus alanev, duodeenum nähtava pat-ta. Edasi sain biopsia vastused, mis mu rahu täielikult röövisid: maolukutikoobas atroofiline gastriit ja mao limaskesta metaplaasia. Edasi selline kirjeldus: Uuringul 2 bioptaati mao antrumist. Morfoloogiliselt vähesel hulgal intestinaalset metaplaasiat, mutsinoossete näärmete arv langenud, epiteel väiksemate basaalselt paiknevate tuumadega ja klaasja tsütoplasmaga. Proprias ja epideelis rohke lümfoplasmatsütaarne põletikuline infiltraat. Helikobaktereid ei ole. Natuke kaalulangus on mul ka, mida mulle pole vaja, niigi sale. Loodan, et see pole millestki halvast, mis märkamata jäänud. Mu töö on füüsiline, loodetavast sellest. Kas seda atroofilist laiku poleks mõtekas juba nüüd ära opereerida? Kui väga vara midagi kahtast avastatake, kas siis jääks enamus maost alles? Vereproov oli üldiselt korras, ainult MCV on pisut tõusvas joones 98,2 ja RBC 3,92. Kas CRP , mis mul oli korras <0,12, kas see näitab alati ka seda, kui midagi halavaloomulist on tekkimas?
Palun selgitage mu olukorda, on see väga halb. Saan aru, et pean iga aasta hakkama gastroskoopias käima. Aga see vahepealne aeg? Pean nüüd terve elu hirmul olema?! Tädil oli ka kunagi maovähk, kas tema on ka esimese ringi sugulane? Isa on mul tsöliaakia põdeja. Ei suitseta, ei tarbi alkoholi. Kas mina üldse tohin pitsi alkoholi võtta, näiteks sünnipäevadel, või parem ei kunagi? Palun Teie Soovitusi!
Väga tänan!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Atroofilise gastriidi tunnused esinevad paljudel 40+ inimestel, vanuse kasvades see veelgi sageneb. Kõigil pole võimalik magusid igaks juhuks ära lõigata. Arvan, et osa maovaevustest, mida kirjeldate ongi seotud stressiga.
Arst kes uuringu korraldas, saab anda Teile konkreetsed selgitused ja leida mõistlik edasise jälgimise ajakava.
Normaalne tasakaalustatud söömine, parajalt tööd, stressi vältimine, puhkus- see on põhiline. Midagi konkreetsemat ma ei saa vastata.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi