Parasiidid, pärmseen või midagi muud. 23.04.21 / Perearst

Külastaja küsib:

3,5 aastasel tüdrukul oli 5.aprill varsti peale uinumist äge sügelus tupes. Pesime kuid kaebas ikka sügelust. Arvasin, et ehk sõi üleliia magusat või saia ning pärmseen (diagnoositud ei ole) ajab kihelema. Otsustasin vaadata, et mis seal siis on. Häbe oli puhas kuid õrnalt tuppe vaadates oli seal hambaniidi sarnane niidike (nähtav osa u 1,5-2 cm pikk). Alles nädal hiljem saime roojaproovi viia kuna tihti kakab just õhtusel ajal mitte päeval ning soovitati viia värske proov. Analüüsi tulemused ei näidanud parasiite (formaliineeter ja Giardia lamblia).
2 nädalat hiljem, 19 aprill, tuli tüdrukul palavik, mis tõusis kuni 38,3 ja kestis kokku 1,5 ööpäeva. Palavikualandajat ega muid rohte ei kasutanud. Muid vaevuseid ei olnud.
Kuid palavikust saati preaguseni ei ole ka söögiisu ega tuju peale diivanil pikutamise midagi muud teha. Muidu on olnud väga hea isuga ja energiline laps.
Palavikust 5 päeva hiljem, 23 aprill, oli lapsel õhtul kõht täiesti lahti, muid füüsilisi vaevuseid ei olnud.
Peseme algsest "leiust" iga hommik häbet ja vahetan tihti ööriideid ja voodipesu. Laps pepu sügelust ei ole kunagi kurtnud. Kuid aegajalt sügeleb just tupp ja ütleb et sealt tulevad ka õhumullid.
Lisaks on pepu mõlemale kannikale tekkinud kuiv allergiline laik.
Paratamatult tekib mõte, et kas võib ikkagi olla tegu parasiitidega või millele muule see võib viidata?
Lisan, et ka mul endal on tekkinud paar-kolm kuud tagasi põlvedele ja küünarnukkidele sügelevad naha ketendused. Varasemalt on peanahal diagnoositud vaatlusel seborroiline dermatiit. Peres on 1 aastane laps keda imetan, saab ka rauasiirupit. Võibolla minu puhul lihtsalt vitamiini puudus. Ühesõnaga kõik need asjad viivad mind googles parasiitide suunas.
Palun spetsialisti nõu.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Esmalt vabandan, minust mitteolenevatel põhjustel jõudis teade Teie küsimusest minuni suure hilinemisega.
Minu poolt ei ole õige hakata midagi diagnoosima, seetõttu ei saa anda ka ravisoovitusi. Sellel vaevusel on väga palju põhjuseid, neid tuleb täpsustada arsti vastuvõtul.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi