Lapsel kusihappe näit kõrge 01.12.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

15 a spordipoiss, võistlusel tekkinud tugevate jalakrampide tõttu võeti vereproov, mis näitas kusihappe kõrget näitu (394), kõik muu oli normis. Arsti hinnang oli, et ülekoormusest. Jättis sisuliselt kõik treeningud ära, kordusproov nädal hiljem 347. Veel 2 nädalat hiljem jäi haigeks, eile (ca kuu esimesest proovist) andis uuesti verd, kusihape uuesti 391. Sisuliselt kuu aega pole ennast üldse liigutanudki. Nüüd oli arsti versioon, et söömisest. Noor inimene, spordipoiss, sööb tavalist kodutoitu, olen hämmingus. Kuhugile edasi arst ei suunanud, pulss oli kiire, selle tõttu kutsus nädala pärast tagasi. Aga kusihape ei pidavat olema probleem. Minu jaoks on. Kuhu ma peaksin pöörduma või mida tegema, et selles asjas selgust saada? Aasta tagasi põdes laps neuroborrelioosi, diagnoosi ja ravini jõudsime kahjuks tookord alles EMO kaudu, kuna perearst isegi sellist sümptomit nagu kahelinägemine eriarsti vajavaks ei pidanud. Seetõttu olen arusaadavalt mures ja soovin kõrvale teist arvamust.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan mõtlemapaneva küsimuse eest. Kusihappe tõusul ei ole ühest põhjust: see võib olla kas esmane või teisene, geneetiline eelsoodumus, ainevahetuslik häire- ühelt poolt suurenenud imendumine või vähenenud eritumine, puriinirikas toit, kiire kasv puberteedieas, veepuudus, suur kehaline koormus, mitmed muud haigused ja seisundid. Tõus ei ole just suur. Saan soovitada ikka head koostööd oma perearstiga. Seniks soovitan normaalset veejoomist- arvestusega 30 ml keha 1 kg kohta koos toiduga saadud veega. 1 tund sportimist- 1 l joogivett. Analüüsi dünaamika jälgimine, nt 1 kuu pärast. Analüüsi andmisele peab eelnema normaalne vedelikutarbimine, puriinivaene dieet: https://haiglateliit.ee/wp-content/uploads/2015/04/patsiendile_118_Podagra.pdf
Siin on paar linki: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/kusihape-s-ua/ ja nt see https://www.scielo.br/pdf/jbpml/v54n1/1676-2444-jbpml-54-01-0021.pdf
Igaks juhuks võiks pere teisi liikmeid, õdesid-vendi ja vanemaid ka uurida. Usun, et kogenud ja kaasamõtlev lastearst või reumatoloog oleksid spetsialistid, kes oskaksid anda veelgi täpsemaid soovitusi, teha uuringud.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi