Vähi pärilikkus, suitsetamine ja köha 01.02.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Palun Teie arvamust kahe teema kohta.

1. Minu vanaema ja tema vend surid mõlemad vähki vastavalt 66 a vanuses ja 47 a vanuses ning esimesel neist oli peaaju kasvaja ja teisel kopsuvähk. Nende ema elas 87 a vanuseks, oli enam-vähem lõpuni hea tervisega ja suri aju ateroskleroosi tagajärjel. Nende isa kohta ei tea öelda kindlalt. Kas need vähid (või ükskõik mis vähk) on pärilikud (avalduvad järgmisel või ülejärgmisel põlvkonnal)?

2. Minu pereliige, 64 a vanune mees, suitsetanud rohkem kui 31 a, pole suutnud maha jätta. On tekkinud köha, minu arvates krooniline. Külmetanud ei ole aga köha esineb sageli, ei jää ühtegi päeva vahele kui ei oleks mitmeid suhteliselt tugevaid köhahooge. Kahjuks ei oska täpselt öelda millal see köha tekkis, viimase poole aasta sees on see silmatorkavaks muutunud. Köha ise on selline nagu (enda näitel, kui külmetanud olen) siis kui äkitselt hakkaks kõris kõditama ja tekib vajadus köhida tugevalt, kasutab rögaravimeid. Millegi üle ise ei ole kurtnud, viimati kiitis, kui hea tervis tal on. Mis köha see on? Inimene on elupõline veendunud suitsetaja, temalt ei tasu küsida selle kohta, rehmab mulle ainult käega või ärritub. On käinud eelmisel aastal veloergomeetrilist koormustesti (lisasin faili sellest) tegemas töötervishoiuarsti juures. Käib tööl iga päev, kunagi pole haiguslehel olnud ja töötingimused on paarkümmend aastat olnud täiesti normaalsed, tervistsäästvad.  Olen väga mures tema tervise pärast, tervel inimesel sellist köha ei ole.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Vähi pärilikkuse kohta on raske anda ühest vastust. Kirjeldate väga eineva paikmega haigust ja vaevalt on need pärilikud. Ja ausalt öelda- statistika on karm- iga 3-4 inimene sureb kahjuks vähki. Siit võib jääda ka mulje et haigus on päritav.
Suitsetaja köha on sagedamini tingitud kroonilisest obstruktiivsest kopsuhaigusest, ehk KOK-ist. Selle diagnoosimine põhineb spirograafial ja teiste haiguste välistamisel.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi