kõhu ja soole valud 07.01.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Kirjutan sellise murega, et mul on kõhuvaludega mure ja ei ole siiani lahendust leidnud. Kõik sai alguse enam vähem siis kui tegin suitsetamisega lõpp arve ja pärast seda tundub, et soolestik minuga ka. Mure seisneb selles, et pidevalt on kõhus väiksed pistelised valud, näiteks kummardan, siis vahest lööb kõhtu valu, vahepeal lihtsalt raskus tunne maos ja kõhus. Kui kõht on tühi, siis pidevalt sees müriseb ja kõrvetav tunne, muidugi öösiti keerates müriseb ja lööb just külje keeramise ajal valu torke. Hommikuti, kui ärkan siis on rinnaku alt keskelt katsudes valus, vahepeal jällegi ka mujalt katsudes valus, nagu gaasid ei tuleks välja, aga samas nagu tulevad ka, praegu kasutan pidevalt espumisaani. Olen selle probleemiga tegelenud vähemalt aasta aega, algas see alakõhu valude ja ebamugavustundega pärakus aga siis tehti 80cm kolonoskoopia ja öeldi, et nemad ei leia midagi, aga ometigi vaevavad mind endiselt ka hemorodid või miski, mis välja punnitab, kui väljaheide tuleb. Olen ka praegu uuesti hemoroidi kuuril, sest peale alkoholi tarvitamist järgmine päev alati, miski seal sees hullemaks läinud. Sammuti tegin hiljuti mao uuringu ja sealt leiti, et on refluks ja gastriit. Viimased kuud on jõuetu olemine, aga kuna mul veel lisaks kõrgvererõhu tõbi ja Screloosis Multiplex siis pidevalt on mingid erinevad ravi kuurid ja ega ei teagi mis alati nende kõrval mõjud on. Tegin 2 kuud ravimi vaba kuuri, aga kõhust valu ja ebamugavus tunne ära ei kadunud. Esinevad ka kõhupuhitused ja vahepeal on väljaheide vedel, vahepeal kõva aga tulevad pigem väikeste pabulatena või vedelana. Üle aasta on pidevalt olnud tunne nagu sool ei tühjeneks täielikult, kas seda võivad tekitada siis hemoroidid? Paar kuud ei märganudki pärakus ebamugavustunnet, aga nüüd ka see süvenenud jälle aga, kui kolonoskoopia tehti siis ei nähtud hemoroide, võibolla siis ei olnud aktiivsed ja nähtavad. Olen lõpetanud kohvi joomise, sest hommikul pärast joomist jälle raskus tunne kõhus ja päevapeale tekivad väiksed närvi valud kõhtu. Kuna mul on leitud suhteliselt raske haigus nagu multiplex, siis kardan paaniliselt leida vähki ja ei suuda lõpetada põhjuse otsimist, sest millegi pärast ju kõhus valud on. 1,5 aastat on need probleemid vähemalt olnud, aga kuna mõnipäev on selline kus nagu pole midagi häda ja siis jälle 4 päeva on siis ajab see hirmule. Perearst ei oska rohkem midagi öelda, aga kas teie oskate öelda mis uuringud peaks ettevõtma või kust abi otsida, olen teinud uriini, vere,väljaheite, eesnäärme uuringud, või peaksin leppima, et tegu on hemoroidide, ärritunud soole sündroomiga ja stressiga mis võib asja süvendada. Olen lihtsalt juba väsinud hirmust ja pidevast kõhu katsumisest, et äkki kuskilt vajutades on valus ja leian kuskilt kõva tükki.
Aitähh teile ette.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Sageli on nii, et vaevused on ,kuid uuringud ei näita veenvat haigust. Siis leevendatakse juhtivaid vaevusi ja kutsutakse patsient mõne aja pärst taas vastuvõtule. Ühel hetkel tekivad ärevus-depressiooninähud, mida omakorda leevendatakse vastavate ravimitega. Kuid samal ajal otsitakse mõnda kehalist haigust ja kui see leitakse, alustatakse selle ravi.
Saan soovitada vaid head koostööd oma arstidega !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi