Südamelihase isheemia? 16.08.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Vabandust, et esitan küsimuse, mis ei kuulu otseselt Teie valdkonda. Kardioloog siin ei vasta.
Mitme aasta jooksul on süvenenud koormusel tekkiv ebamugavustunne rinnakus, nüüd on suruvat-pressivat tunnet ka puhates (enamasti hommikul pärast ärkamist koos nõrkustundega). Ca kolm aastat tagasi tehtud koormustestil ilmnesid koormusaegsed muutused (max 1,5 mm horisontaalset ST depressiooni). Hiljuti tehtud tavalises EKG-s on kõrvalekaldeid. Kuidas Teile tundub, kas need võivad olla seotud südamelihase verevarustuse häirega või pigem mitte?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan EKG-st, see on väga informatiivne ja kahjuks ka haigusliku leiuga. Tänan ka usalduse eest. Noorel naisel on sellised vaevused ja leiud väga harvad. Vaadates Teie EKG-d ja lugedes ülikõrgest LDL tasemest, leian, et tegemist on tõsise seisundiga. EKG-s esinevad südame alaosas, arstide keeles diafragmaalsel ehk inferioorsel II, III, avF lülituses ST horisontaalsed depressioonid, V1-V4 T saki madaldumine, selle üks põhjus on verevarustushäire. Tegemist on haigusliku muutusega, mis vajab kindlasti ravi. Vererasvasid alandav ravi, nt rosuvastatiin 20-40 mg, väga harva kasutatakse selleks ka plasmafereesi. Kõrgenenud vererõhu ravi, südameveresooni laiendav ravi ja südamelihase hapnikuvajadust vähendav ravi. Ei tohi loota vaid tablettidele, oluline on kolesteroolitaset alandav ravi. Asendamatu on mõõduka koormusega liikumine, näiteks kas kepikõnd, jalgrattasõit, ujumine 30-45 min päevas võimalusel iga päev, pulsisagedusega mitte üle 140 x min. Abiks on pulsikell või aktiivsusmonitor. Kindlasti peaks ette võtma koormusEKG ja võrdlema leidu varasema uuringuga. Infot annab südame veresoonte uuringu ehk koronaarangiograafia, sest muutused on valdavalt isoleeritult ühes südame osas. Kui suitsetate, siis LOOBUGE KOHE ! Loodan, et veresuhkur on korras. Oleksin ettevaatlik hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditega. Teil on väga hea perearst, usun, et ta võitleb koos Teiega parimate lahenduste nimel. Asjaga on mõõdukalt kiire ! Kahjuks tuli minu vastus selline, juhindun faktidest. Võite ka seda vastust oma perearstile näidata ja vaadata seda kui teist arvamust. Küllap ta püüab sillutada tee hooliva ja asjatundliku kardioloogi konsultatsiooniks. Tänapäeval on lihtne võimalus selleks ka e konsultatsioon. Juba esitatud andmetest piisab, et seda edukalt teha. Aitab jälle Teie perearst. Tänaste valikutega mõjutame sündmuseid tulevikus !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi