Söögitoru põletik 16.07.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Mure on selles,et 3kuud olen piinelnud hommikuti mao ja vasakulpool rinnust valude käes.Käisin ultrahelis ja mõõka neelasmas ja vastus oli,et palju polüüpe,söögitorupõletik ja gastriidi leid.Võtsin nexiumi 40,sellega sain valud ära ,kuid tekkis iiveldus ja nõrkus.Vereproovid on ka kõik korras.Nüüd võtan Omep40,kuid iiveldab väga ja oksendan.Käisin ka Emos,kus targemaks ei saanud.Sealne arst soovitas võtta omep40 2tk korraga ,hommiku ja õhtul,sest mulle tundub,et ei taha see rohi aidata.Mis aitab iivelduse vasu,võtan cerukali aga ei aita.Lihtsalt nii paha ja jäängi vist öökima.Tänan.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Konkreetse algusega vaevus 46 a naisel, kes on seni on olnud terve- see vajab hoolsat uurimist ja jälgimist. Maouuringul palju polüüpe ? Tavaliselt polüüpe proovitakse ära naksata ja uurida. Kuidas Teil. Kipun arvama, et vajalikud on korduvad uuringud- alustaks analüüsidest: täisveri, maksanäitajad, maksa viirused, peitveri ja ussimunad väljaheites. Uuem analüüs väljaheitest on kalprotektiin, siin on sellest info. Kalprotektiin on valk, mis satub seedetrakti põletiku korral leukotsüütidest soolevalendikku. Kalprotektiini sisaldus roojas korreleerub suurel määral põletiku aktiivsusega ning võimaldab seetõttu eristada orgaanilist kahjustust maos, peen- või jämesooles (põletikuline soolehaigus, kasvaja, bakteriaalne gastroenteriit, ravimitest indutseeritud enteropaatia) funktsionaalsetest häiretest (ärritatud soole sündroomist).

Näidustused:

Sõeluuring endoskoopia vajaduse hindamiseks
Põletikulise soolehaiguse aktiivsuse ja raviefekti hindamine
Remissioonis patsiendil retsidiivi ennustamine
Uuritav materjal: Roe

Referentsväärtus:
>4a <100 µg/g
<4a laste referentsväärtused ei ole teada. Lastel tuleks analüüsi põhjendatust kaaluda.

Tõlgendus: Tundlik, kuid mittespetsiifiline analüüs. Negatiivne tulemus välistab suure tõenäosusega seedetrakti orgaanilise haiguse.

Peale analüüse mõtleksin veelkord aparaatsetele uuringutele: "mõõk" ja polüüpide võrdlemine, proovitükid vajadusel; vahest veel mõni uuring- neid kõike otsustab Teid vahetult nägev ja mõtlev arst.
Ja alustaks muidugi anamneesi täpsustamisega- vaevuse seos näiteks mõne muu haiguse või ravimiga, soojamaa reis jm.
Esitasin mõned mõtted, mis tekkisid Teie kirja lugedes. Ikka hea koostöö oma arstidega !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi