Röga kurgust 29.06.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Küsimus oleks võib - olla mõistlik kopsu ja kurguhaigustega seotud arstile esitada, aga teda vist hetkel küsimustele vastamas ei ole nagu ma aru saan.
Kas teil on mõtteid, mis võiks põhjustada pidevat röga (tati) eritust kurgust? Selle aasta veebruaris sain tüüpilise külmetuse, mille tulemusena oli kurguvalu ja nohu. Oli ka väike kuulmisprobleem vasakus kõrvas. Samas tekkis kurku tropp, mis perearstiga nõu pidades pidi olema lihtsalt rögatropp ja kui seda korralikult ravida (röga lahtistades ja külmetust ravides) pidi see ära minema. Külmetus, nohu ja kuulmisprobleem möödus, kuid alles on jäänud pidev röga eritus (no tegelikult täiesti tatt, seesama mis peaks ninast tulema). Ma ei ole aru saanud, kas see tuleb ninast, valgub alla ja väljub kurgust või siis tulebki kuskilt kurgu seest. Tatikogumid (vedelaid, kuid piisavalt ühtehoidvaid) tuleb pidevalt, nii kui ühe kogumi välja sülitan ootab kohe teine. Kui pikka aega välja ei sülita, tekib kurku tropp. Hingamist see seganud ei ole, kuid probleem on piisavalt tugev, et aeg-ajalt tekitada okserefleksi. Ehk siis kurk tahab millestki lahti saada, aga see ei tule välja. Kogumite värvus on valge, umbes kord nädalas viskab sisse pisut tahkemat ja kollakamat kogumit. Olen tugev ja terve noor inimene ei suitseta ja toitun normaalselt. Allergiaid ega muid erilisi tervisehädasid pole.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Raske on midagi konkreetset vastata. Isiklikult korrladaksin ninaneeluruumi ja ninakäikude uuringu- kas röntgenipilt otse ja külgsuunas, CT, MRT või fiiberoptiline rinofarüngoskoopia. Olen kohanud Teie vanuses patsienti, kelle probleemiks on lihtlabane ninaneelumandli suurenemine, see on lastel tuntud kui adenoid. Seejärel mõtleksin kroonilisele kurgumandlipõletikule, teeksin analüüsi AOS tiiter. Mõtleksin ka allergilisele nohule, kirjutaksin isegi ravi ja hindaksin selle efekti. Teile on juba määratud erinevaid ravimeid prooviks, efekti hindamiseks, üks proovimine ei tee paha, aga võib anda lahenduse. Ja veel mõtleksin mao-söögitoru tagasivooluhaigusele, määraksin isegi ravi- esomeprezol kuur. Lõpuks mõtleksin somatoformsele-habituaalsele häirele. Terve rida erinevaid seisundeid- nende täpsustamine, eristamine ja õige leidmine ei ole lihtne, see nõuab aega ja koostööd oma arstidega.
Esitasin oma mõtted, lugedes Teie vaevuste kirjeldust. Ehk on sellest veidi tuge, kuid ikka abi saab anda haiget vahetult nägev arst.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi