Valud kolmnurgas ja palavik. 08.10.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 44aastane naisterahvas ja viimase kahu kuu jooksul on tekkinud ärevust tekitav haigushood.
Nimelt hakkab kolmnurgas (magu) väga tugevalt valutama ning muutub keskoht kõvaks kui katsuda, nagu oleks miski kohe lõhki minemas ja sellega seoses tekib kõrge palavik. Esimene kord ei olnud lisana oksendamist kuid seekord oli valu hullem ja kaasnes ka oksenamine. Mitte midagi sees ei püsinud. Sain juua vaid vett paari lonksu kaupa, ei muud. Järgmisel päeval on seest õõnes aga palavik kadunud ja saab vaikselt näksida. Kuid mitte kõike.
Helistasin seekord perearstile, kus pereõde ütles, et nii hakkabki olema.Aga miks ja mis seda põhjustab?
Esimesel korral käisin arsti vastuvõtul ja sealt kirjutati retseptiravim maole. Gastros leiti maost põletik.Ja sellega asi piirduski.
Mainin juurde, et tarbin igapäevaselt teatud ravimeid, mis on määratud kardioloogi, psühiaatria poolt. 7 aastat olen pidanud manustama ka diclaci mis nüüdseks on tõusnud 150mg peale.
Seega, kas hakkabki mu elu sellisena olema või siiski on siin taga midagi tõsisemat? Ja mida sel juhul nõuda oma perearstilt( kes ei tee oma tööd adekvaatselt)
Jään ootama vastust.
Lugupidamisega

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Hakkan Teie kirja lõpust peale. Kindlasti teeb iga arst oma tööd adekvaatselt, lihtsalt patsiendi mured on tihti keerukamad, segu erineva lähtega vaevustest. Kõike korraga ja kiiresti ravida ei ole alati võimalik ja siit tülid. Kindlasti on oluline koostöö oma arstiga, tema arvamuse kuulamine, kindlasti kolleeg korraldab ka erinevate kitsama eriala arstide konsultatsioonid-uuringud. Näiteks ultraheli sapipõiest ja teistest siseorganitest, soovitavalt palaviku ja valu ajal, siis on tähtis ka täisvereproov ja C reaktiivne valk, maksaproovid. Oma hinnagu võiks anda mao-soolearst e. gastroenteroloog, kirurg jt. Kindlasti tuleks kaaluda diclofenaci annuse vähendamist või ravimi vahetamist või hoopis loobumist. Kuid kindlasti peaks teadma põhjust. Sageli on nii, et inimese oma reageerimine vaevustele sõltub psüühhika seisundist. Siit see mõtteavaldus- segu erineva lähtega vaevustest. Osa on ravitavad tavaliste valuvaigistitega, osa aga antidepressantide jt "närvirohtudega". Kindlasti tuleks püüda oma elu ja suhted nii korda teha kui võimalik, abiks on hea sõber, psühholoog jt.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi