Linaluuuss ehk naaskelsaba. 07.09.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen väga, väga mures. Just täna hommikul avastasin oma väikesel 6,5 kuuse beebil mähet vahetades hommikul pepu augu juures pisikest väikest valget ussi. Nüüd olen nii ehmunud, et ei oska midagi teha. Lisan veel, et ise elame Soomes ja siin on arstide juurde pääsemine komplitseeritum. Alles eile käisin beebiga nn neuvolas, kuid siis ei teadnud ma veel ussikeste olemasolust. Laps on juba pikemat aega olnyd öösiti väga rahutu. Sipleb edasi, tagasi, keerutab ja nutab tihti öösel. Ärkab vähemalt 3-4 korda. Enne mõtlesin ja pidasin seda hammaste tuleku süüks või, et hakkasin andma lisatoitu, mis teda koormab. Veel lisasin menüüsse vasikaliha? Äkki võis ta saada ussid ka sealt? Kaka on olnud ka pikka aega kõva, peale lisatoidu andma hakkamist. Nüüd avastasin veel need õudsad soolenugilised. Appiii mida ma ette võtma peaks?? Unetus on juba kestnud 2 kuud. Muudmoodi laps öösel magama uuesti ei jää, ainult rinda saades. Samas tean ju, et tal kõht ei ole tühi. On üldse nii väikestele mingit ravimit ja ma saan aru, et kõik pereliikmed peaksid nüüd selle ravikuuri saama? Kõigepealt alustan voodipesu pesemistega ja suurhügieeniga aga mis edasi? Palun abi. Vastust ootama jäädes. Kena päeva . Kurb emme

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist !
Mõistan muret. Naaskelsaba e linaluu ussike on u 10 mm pikkune nuudlit või lõngajupikest meenutav parasiit. Seda on väga raske millegi muuga segi ajada. Ja küllap nii ongi Teie lapsukesel see parasiit.
Ausalt öelda, pole ma kohanud seda probleemi alla 1 a lapsel. Tahaks muidugi rohtu soovitada- mebendazol mikstuur, 100 mg/5 ml. Ainult, et ravimijuhendid lubavad seda määrata alla 1 a lapsel arsti otsusel. Julgemini võib seda anda alates 2. eluaastat. Ja sama lugu on teiste parasiitide vastaste ravimitega, nt. pyrantel.
Aga siiski- ravi on vajalik ja mina julgeksin seda määrata küll, 2,5 ml e 50 mg. Annust korrata 2 nädala pärast. Ja ravi kogu pere liikmetele, ussitõrje koduloomadele. Ehk saab Soomes selle ravimi apteegist ilma retseptita. Kui ei saa, siis tuleb ikka minna arsti juurde. Või sõita Eestisse, otsida üles oma vana armas perearst. Tundub, et see on lihtsam, kiirem ja tervislikum.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi