Naaskelsabad 07.02.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, sooviksin teada, kuidas mebendasool hävitab ussid. Kas tapab nad ära sooltes, halvab või ajab lihtsalt välja. Ja kui kiiresti mebendasool mõjub. Veel küsimus, et kas naaskelsaba munasi saab hävitada des.vahendiga, nt kloor vms. Tänan

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Proovin vastata ! Kuid esmalt meenutan meditsiini üht põhiprintsiipi- ravida tuleb haigust mida on diagnoositud mõne uuringuga- analüüs, ultraheli, röntgen, kompuuter jt. Sooleparasiitide diagnostika ei ole nii lihtne- kasutatakse nii pärakukaabet kui roojas ussiumunade otsimist. Kui on kahtlus, siis tehakse 3 analüüsi- kui ussimune ei leita, siis on haiguse võimalus väike. Tugevate rohtudega ei tohiks toimetada siis, kui patsient arvab, et tal on haigus, kuid uuringud ja arst seda ei kinnita.
Mebendazool on nn ussirohi, mida kasutatakse ümarusside raviks- solge ja naaskelsaba. Ravim toimib soolestikus ja verre ta eriti ei imendu. Ravim toimib rohkem aeglaselt valminud parasiitidele, need lihtsalt surevad ära, kuna elukeskkond on muutunud ebasobivaks. Veidi vähem toimib ravim ussimunadele, need on lihtsalt vastupidavamad. Solkme raviks kasutatakse mebendazoli nii: võetakse 1 tab 2 x päevas hommikul ja õhtul 3 päeva järjest. Naaskelsaba on õrnem- ravimit võetakse 1 tab päevas, uus võtmine 14 p pärast- ehk kokku 2 tabletti. Arvatakse, et naaskelsaba on nii õrn ussike, et ta väljub roojaga. Kui ei toimu nakatumist saabki ussist lahti. Kuid taasnakatumine toimub veidi ebameeldivalt- ussike muneb päraku kurdudesse, sellele järgneb sügelus. Inimene muidugi kratsib ja sageli rändab sõrm suhu, nii kantakse ussimunad soolest suhu. Ja ussikese eluring kordub. Teie desvahendeid ma ei kasutaks, sest juhtumisi on ka inimene tundlik kloori jt vahendite suhtes. Arstina soovitan ikka kombineeritud ravi- ravim skeemi järgi sõltuvalt parasiidist ja hoolas kätepesu, küüned korda, mitte sõrmeküüsi närida.
Loodan, et sain tuua veidi selgust ! Kuid koostööd Teid vahetult nägeva arstiga ei saa asendada mitte millegagi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi