mao probleem 21.06.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere hea Doktor!

Tänan Teid vastuse eest minu eelmisele kirjale, kuid mul tekkis veel mõningaid küsimusi, seoses söögitoru lahi song kohta.
Kui mul endiselt vaevused on ja vaatamata pidevale omeprazoli ravile pole sümptomid leevenenud, siis kui tõenäoline on, et aasta ajaga on tekkinud song? Viimane gastroskoopia oli juunis 2016, kas tõesti aasta ajaga võib tekkida song? See teeb mind väga ärevaks, kuid kui mõelda, siis röhatised ja rinnakuvalud on pidevad, eriti süvenevad kaebused füüsilisel pingutusel ( aeroobika ja jooksmine). Viimase gastroskoopia vastus on ;söögitoru limaskest kogu ulatuses normis, kardia fuktsioon tavaline. Mao korpuse ja antrumi limaskest ning pülooruseava ja duodeenumi limaskest on haiguslike muutusteta.Võeti biopsia, mis helicobakterit ei tuvastanud. Histoloogiliselt minimaalne krooniline gastriit.
Mind teebki ärevaks, kui aasta tagasi oli gastroskoopia vastus selline kas siis aasta ajaga võib tekkida song? Vahest tunnen kõhus ka raskustunnet, aga see oleneb rohkem söögist,mida söön. Samuti häirib mind valge katuga keel. Või ongi antud sümptomid nagu palju röhatisi ja gaase tingitud pikaajalisest omeprazoli tarvitamisest? Kas uuringutest on kõige olulisem uuesti teha gastroskoopia või piisab ph meetria ja kontrastvedeliku röntgen uuringust?

Ette tänades ;)

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Proovin selgitada. Ja vabandada, kui mõne mõtteavaldusega tekitasin Teile kannatusi. Neid songasid on mitut sorti, ühed on püsivalt olemas ja teised on niiöelda libisevad. See viimane võib paista täiesti normaalsena. Lihtsalt soovitan selles vallas kogemustega kirurgi konsultatsiooni, teist arvamust. Märkisin, et mul on hea koostöö Pärnu kirurgiga, dr.Mart Niiduga. Mul pole aimugi , kus kandis Te elate, kuid ehk leiate oma lähemas haiglas kirurgi, kellel on vastav kogemus. Seda nimetatakse ka Nisseni fundoplikatsiooniks. Siin on Wikipedia link https://en.wikipedia.org/wiki/Nissen_fundoplication
Miskipärast on tunne, et see võib Teid aidata. Aga see on vaid arvamus. Teid peab nägema kirurg. Terapeutide ja kirurgide nägemused on erinevad. Ja kui ühega ei saa soodsat tulemust, tuleb proovida teist võimalust. Hea enesetunne ja elu kvaliteet on vägagi tähtsad.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi