Probleem maoga 11.04.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Usaldan arstina Teie arvamust ning pöördun Teie poole. Maos ebameeldivad tundmused, isutus, varsti juba aasta niimoodi elanud, samuti ka valud löövad makku, enamasti tühja või pooltühja kõhuga. Mao piirkonda vajutades ebameeldiv tunne ja valulikkus. Diagnoos pandi kuu aega tagasi - erosiivne gastriit. Atroofiat ei ole , Helikobakterit biopsia uuringul ei leitud. Olen jälginud toitumist, ei suuda kuidagi loobuda šokolaadist/magusast, enne loobun kohvist.Gaseeritud jooke ei joo. Marineeritud ja happelisi asju väldin.
Hetkel 14 päeva ravi Gasec Castrocapsiga 20mg päevas. Ei tunne et aitaks, 8 päeva juba tarvitatud. Raviteesid joon ka.
Arst ütles, et mu mao limaskest õhem ja soodumus atroofia tekkeks tulevikus. Kas tänapäeval tõesti mõnda tõhusat ravimit pole mis raviks selle põletiku ükskord välja? Sellega elades on elukvaliteet ja iga päev väga halb ja mure et äkki areneb sellest midagi hullu🙁

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Olete saanud maohapet allasuruvat ja mao-soolestikku spastilisust vähendavat ravi. Tulemust ei ole, järelikult ei ole haigust, millele need ravimid oleks pidanud toimima. Ja pean ka märkima, ühel hetkel hakkavad paljud ravimid ise vaevusi põhjustama. Maohape on ju vajalik, kui seda nullida, on peagi uued vaevused. Kui gastroskoopia, analüüsid ja ehk ka sonograafia jt uuringud ei näita kehalist haigust, siis seda ka ei ole. Tean, et see jutt sageli ei meeldi, kuid nii tuleb ju välja.
Soovitused on üsna lihtsad:
1. Regulaarne tasakaalustatud söömine, 3 põhitoidukorda, 2 vaheeinet
2. Kui suitsetate, loobuge KOHE !
3. Stressi ja ärevuse leevendamine, psühholoog, eneseabi
4. Mao motoorikat aitab rahustada nt metoklopramiid, 10 mg tühja kõhuga, seda kirjutab Teid nägev ja mõtlev arst.
5. Kui vaevused püsivad ja puudub igasugune efekt, siis kordusuuringud 2-3 kuu pärast ( FGDS, labor, H.pylori, sonograafia, MRT)

Head tervist soovides
Madis Veskimägi