Südame temaatika. Mis on parim variant? 14.06.17 / Perearst

Külastaja küsib:

TERE
Olen mees 58/180/95, pisut ülekaaluline, kuid samas aktiivse eluviisiga. 3x nädalas tegelen 1 h spordi ja võimlemisega nii et südamel oleks piisav koormus, liigun piisavalt. Mul on diagnoositud astma, KOK ja stenokardia ning isheemiatõbi, sellest tulenevalt või vastupidi kõrge vererõhk ja ka normeületav kolesteroolitase,- nende pärssimiseks tarvitan igal hommikul 6 mg Lacipili, 50 mg Betaloci ja õhtuti 100 mg aspiriini ja 10 mg rosuvastatiini. Viimasel vastuvõtul kirjutati mulle ka 1 tbl päevas isomoniiti . 3 a tagasi oli südameoperatsioon TÜ kliinikumis, kus koronaaridele pandi 5 shunti. Seejärel oli tervis hea. Nüüd aga on uuesti ilmnenud tuimad valud rinnaku piirkonnas ja siis hakkab ka lõug krampi tõmbama. Mul on alati käepärast nitroglytseriin (Nitromint) spreina ja paar annust keele alla on 5-10 min jooksul valu vaigistanud ja elurütmi endiseks muutnud. Olen järjekorras TÜ kliinikumis, kus mul septembris tehakse täiendav uuring. Konkreetne küsimus: kui mul tekib uus infarkti/insuldihoog, siis mida soovitate lisaks nitroglütseriinile juurde võtta: kas aspiriini või Isomoniiti? Või on Teil veel midagi efektiivsemat pakkuda? Selge on see, et ilmingute tekkimisel tuleb kutsuda kiirabi, kuid ma elan Alutaguse põlislaanes, soode ja rabade keskel, kus esimese asustuspunktini on 10 km ja isegi GPSi abil võtab kiirabi kohalejõudmine 2-2,5 tundi, suurvee ajal isegi kauem ja mõnikord ei jõutagi. Küsimus on elulise tähtsusega, et vähem tekiks tüsistusi.
Etteruttavalt - aitäh .

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Infarktinähtude tekkel- valu rinnus üle 10 min- esmaabiks on 3 ravimit- nitroglütseriin 3-4 tab keele alla, metoprolol 50 mg 1 tab ja aspiriin 300 mg sisse võtta. Ega ei tarvita püsivalt klopidogreeli ?? Aga ehk saate teha kiiresti perearsti suunamisega koormustesti ja kui see on positiivne, siis ei tohi jääda unistama, vaid Teie perearst kasutab otsesuhtlust ja leiab kohe lahendused. Keda siis veel aidata kui meest parimas loomeeas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi