Moodustis kurgus 17.08.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Mure 4,5 aastase lapse kurguga. Nimelt ilmnes ca 2-3 kuud tagasi, et lapsel tekib aeg-ajalt mure nö "toit läks kurk", köhatus ja esineb kriipivat tunnet, mis valdavalt möödub kiiresti. Peale suveperioodi on taas temaatika tõstatunud. Nüüd ilmnes kodusel kurguvaatlusel, et keele tagaosas, mitte otseselt kurgu tagumisel pinnal ega ka mandlitel on midagi mandlikorgi laadset (see on puhtalt kodune diagnoos). Kuna olen ise varasemalt mõned korrad mandlikorgi olemasoluga kokku puutunud, siis kahtlustan, et see on midagi sarnast, aga asukoht on võõras (nagu mainisin, keeletaguses osas, kurgus). Visuaalselt on nö võõrkeha nähtav. Laps pole senini elus angiinis olnud, st kordagi pole kurgus/mandlitel märganud laike. Valdavalt on tegemist terve lapsega, kes, kui haigestub põeb paari päevaga ja pigem kõrgema palavikuga haiguse ära ja terveneb kiiresti. Nohu-köha senini samuti probleeme pole valmistanud. Ka praegune probleem lapsele endale vaevusi ei põhjusta, kuid olles ise märganud nimetatut, sooviksin otsida lahendusi. Peatselt oleme minemas ka kurgu-kõrva-nina eriarstile, kuid sooviksin ka siinset tagasisidet. Millega võib tegemist olla? Millised on ravivõimalused? Kui võimalik lahend on vaid "võõrkeha" eemaldamine, siis kas niivõrd väikese lapse puhul on mõeldav ka üldnarkoos? Kui jah, kas nimetatu on võimalik ka riikliku ravi raames või on võimalik vaid tasuline teenus?
(lisan juurde, et välistatud on ka nakkumine varasemalt lapseeas sülje kaudu, st lapse söömisvahendid, joogipudelid, lutid jms on rangelt lapse omad).

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse ja hea pildi eest. Mandlid on lapse kohta igati normaalse suurusega ja mandlikorke, ehk sekreediga täidetud mandlikrüpte näha ei ole. Võõrkeha ka ei näe. Need asjad, mis on näha keelepäral on veidi suurenenud keelenäsakesed. Need on olemas igal inimesel ja imetajatel üldisemalt. Kui juhtumisi uurite lihaletis loomakeelt siis võib näha samu asju. Selle pildi järgi julgeksin asja jätta niiöelda jälgimisele. Küllap nina-kõrva-kurguarst mõtleb ka adenoidi ehk ninaneelumandli suurenemisele. Teie antud info põhjal on selle risk väike- kurgumandlid on normaalsed, laps ei ole sage põdeja, puudub info kõrvapõletikest, kroonilisest nohust ja norskamisest. Ei mõtle ka operatsioonipeale, sest puudub äralõikamist vajav muutus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi