Rinnakus valud 23.12.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, Lgp. Dr Veskimägi!

Olen Teile varasemalt kirjutanud ja mitmeid häid nõuandeid saanud. Mulle meeldib Teiega probleemi arutada.
Varasemalt olen nõu küsinud, seoses mao probleemidega. Kuid endiselt kimbutavad mind need ebamugavused. Hetkel on nii, et reaalseid kõrvetisi pole, aga on rinnakuvalu ja see paremal poolel, kiirgab kaenla alla,vahest iiveldab ja on kehv enesetunne.Samuti on suus aeg ajalt hapukas maitse ja keel on tagant valge ja lõhnab hapukalt. Tunnen valu ka selja keskosas, kaelas vahel tunne, et kiirgab paremasse kätte. Samuti aeg ajalt üla kõhus suruv tunne. Jälle olen ma omadega ummikus ja ei saa aru kas tõesti võib antud vaevused olla reflukhaigusest, mille diagnoosi mulle kaks eri gastroenetroloogi pannud. Viimane mõõga neelamine oli juunis, vastus oli järgmine : söögitoru limaskest kogu ulatuses normis. Kardia funktsioon tavaline. Mao korpuse ja antrumi limaskest ning pülooruseava ja duodeenumi limaskest haigulike muutusteta. Düspeptiliste vaevuste võimaliku põhjuse selgitamiseks võetud 2 biopsiat antrumist helicobakter pylori diagnostikaks.
Histoloogiline uuring vastus: 2 ja 3,5 mm tangeeritud lõikes bioptaadid mao antrumi limaskestalt, milles histoloogiliselt minimaalne krooniline gastriit. Pinnalimas giemsa värvingul helicobakterid esile ei tule. Maliigsuse tunnused puuduvad. Diganoos pandud : ösofagiidita gastro ösofageaalne tagasivooluhaigus.
Ma ei saa aru kas see diagnoos on pandud histoloogilise proovi alusel kui mul reaalselt kõrvetisi pole või on krooniline gastriit juhuleid või see neid vaevusi võibki tekitadaÜkski arst pole gastriidist sõnagi maininud, selle lugesin ise oma proovi vastusest välja. Olen nii palju lugenud, et refluksi esmane kindel sümptom on kõrvetised ,kui toit kurku tuleb aga mul seda pole. Ka pole ma vahest aru saanud, kui olen aeg ajalt söönud omeprasooli 20 mg hommikuti. Hapukat maitset on ära võtnud teinekord maolox , kasutan seda lahustatud varianti. Nüüd aga olen ikkagi probleemi ees, sest ebamugav tunne häirib mind. Mainin, et veebruari gastroskoopias aasta tagasi leiti söögitorust seen, siis sain raviks flukonozooli 14 päeva. Juuni gastroskoopias seent énam ei leitud. Mul on küsimus kas võib varinat olla, et kuna sümptomid ei taandu kuidagi rohtu võttes ega ilma rohuta kas võib olla, et seen on söögitorus tagasi? Kas ei peaks ennetuse mõttes kordama ravi flukonosooliga? Tol korral arvas arst ,et seen tekkis antibiootikumi tarvitamisest,kuid ma ei tarvitanud antibiootikume, kuna eelmine aasta vaevlesin tervise ärevuse käes, siis panin seene stressi arvele. Hetkel olen ärevushäire kontrolli alla saanud, käies kognitiiv teraapias ja sellest on mulle kasu. Seega ma praegu ei leia , et tegu oleks ärevushäirega ja sellest mu magu, kõht jukerdavad.Mul ongi Teile küsimus ,kas ma peaksin siiski tegema täiendavaid uuringuid? Mind see rinnakuvalu häirib, samas häirib keelel olev katt ja hapukas lõhn. Millest see võib tulla, kas on võimalik kuidagi suus olevat seent ravida, olen puhastanud keelt soodaga. Kas võib olla rinnakuvalude taga selja probleem. Olen istuva töö tegija ja istun arvuti taga küljega.Kas peaksin mingi aeg veel gastroskoopiat kordama või on viimase uuringu vastus piisav , et seal aastaga midagi uut tekkida võiks. Väga jään lootma Teie nõuandele, sest väsitav on siiski nii elada, kuidagi ei tahaks uskuda et tegu on reflukshaigusega kui reaalselt kõrvetisi pole ja abi pole ka pidevast omeprasooli võtmisest. Mainin veel, et kontrollitud on uh kilpnääre, kaela lümfisõlmed , verest võetud ka kilpnäärme hormoonid need korras. Samuti kontrollitud mammograafias rinnad ja kardioloogil südame uuringud. Ja viimane täisveri võeti kuu aega tagasi , siis oli see korras.

Suured tänud ja kaunist jõuluaega !

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Proovime arutada. Igal orgaanilisel haigusel on oma tunnused ja nähtav leid analüüsides ning uuringutes. "minimaalseid" leide võib avastada igal inimesel, selle kirjeldamisega tavaliselt rikutakse patsiendi hingerahu, ravi need ei vaja. Nii võib leida minimaalseid kortse 25 a inimese näos, aga sellega pole midagi ju peale hakata. Kipun arvama, et Teie vaevus on somatoformne või kõrgenenud ärevusega tekkiva lihaspinge avaldusena. Enamus inimestel esinevad mitmel pool kehas erinevad vaevused, kuid nendele tavaliselt ei reageerita, sest ollakse harjunud ja puuduvad ohumärgid. Arvan, et Teie kaelaelundite ja mao uurimises võiks teha väikese vahe. Tegin juttu lihaspingest- julgen soovitad füsioterapeudi uuringud, skeletisüsteemi uuringud ja vajadusel mõni täpsustav uuring pildina vms. Aga seniks parajalt tööd, head läbisaamist iseenda ja lähedastega, tegelemist hobidega.
Head tervist ja rõõmsat aastavahetust soovides,
Madis Veskimägi