Punane laik suulaes,millega tegu võib olla? 12.08.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Avastasin 3 nädalat tagasi suulaes sellise punaka laigu. Õhtuks see veidi nagu kipitaks,kui ma söön midagi või joon näiteks apelsinimahla. Varasemalt 2 kuud tagasi jäi mul kurk haigeks. Käisin perearstile kurku näitamas, tema arvas,et juba on mööduv kurgupunetus. Suulae kohta ei öelnud ta midagi..ei märganud seda siis ka veel ise. Peale seda käisin kahel korral LOR arstidele oma kurku näitamas, nemad arvasid,et kurk korras. Pataoloogiaid ei esine. Et kuna suve aeg,siis see,et kurk pidevalt haigeks jääb on, kas auto konditsioneeri viga või,et mul võib olla refluks. Anti ka antibiootikumide kuur ja refluksi vastu rohud. Need ei aidanud. Vereanalüüsid korras. Selle kahe kuu jooksul on tihti kurk haige olnud,aga olengi seda enamasti konditsioneeriga seostama hakanud. 3 nãdalat tagasi avastasin sellise punase laigu. Näitasin seda hambaarstile ja tema arvas,et mind edasi pole vaja saata kuhugi,et jälgime seda. Minu arvates see vaikselt suureneb. Soovin südame rahustustuseks teie vastust,et ega tegemist pole mingi halva patoloogiaga? Mida peaksin tegema veel?

Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Olete teinud oma haiguskoldest hea pildi, tunnen selle alusel ära haiguse nimega suulimaskesta lame lihhen. Haigus kipub olema krooniline, ägenemiste ja vaibumistega kulgev. Raviga möödub limaskesta muutus kiiresti, selleks kasutatakse limaskesta raviks steroidgeele ja salve. Haigus ei ole pahaloomuline ja levi kehas. Lisan lingi Mayo kliiniku kodulehele, kus saab täpsemalt sellest lugeda, kui link ei ole aktiivne, saate selle kopeerida webibrauseri otsinguaknasse. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/oral-lichen-planus/home/ovc-20196706.
Pildi alusel ravi ei söenda määrata, selle haigusega eestis tegelevad asjatundlikud nahaarstid. Nahaarsti vastuvõtule pöördumiseks saatekirja ei ole vaja.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi