ferritiini tase 13.11.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Soovin mõnele küsimusele vastust.
1. Mida minu organismile põhjustab see, kui ferritiin on 215 (lubatud on kuni 150) ?

2. Mida minu organismile põhjustab see, kui transferriin on 4.45 (lubatud on kuni 3.60 g/L)?

Lugesin netist küll natuke, aga täpselt ei saa aru, et kas nende näitude põhjal on mul raua ladestumine organismis? Mida saab teha, et see raua ladestumine peatuks? Lugesin, et see põhjustab maksale halba ja tekitab südamerütmihäireid. Viimasel aastal ongi mul südamega suured jamad, olen käinud mitmetel uuringutel. Mul on trikuspidaalklapi prolaps, rütmihäired, kodade virvendus ja laperdus. Südamekoormustaluvus on langenud. Vahel on isegi paar nädalat järjest südame piirkonnas valud. Väsin rutemini kui varemalt. Võtan 3 korda päevas tablette PROPANORM 150 mg ja hommikul 1 tablett Betaloc Zok 25 mg. Sagedasti on neeru- ja põiepõletikke.

3. ALP 112 (lubatud kuni 105 U/L)? Mida see näit ütleb?

4. Alfa-1-antitrüpsiin 0,82 (madalaim võib olla 0.90)? Mida see näit ütleb?

Tänades, küsija

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Ferritiin on analüüs, mis peegeldab organismi rauadepoode olukorda . Kui ferritin on normist madalam, on see otsene viide rauapuudusele. Kui ferritin on normist kõrgem, tuleb arvestada, et ferritin on nn. ägeda faasi valk ja tema normist suuremad väärtused võivad esineda põletikuliste seisundite, maksahaiguste ja kasvajate korral.
Transferriin on peamiselt maksas sünteesitav valk, mille ülesandeks on organismis raua transportimine. Põletikuliste seisundite korral võib transferriini kontsentratsioon organismis väheneda. Transferriini sisaldus suureneb rauapuudusaneemia korral, aga ka näiteks rauapreparaatide kasutamise puhul. Transferriini väärtuse kõrval annab olulist lisainformatsiooni ka transferriini saturatsioon.
ALP ehk aluseline fosfataas on analüüs, mida kasutatakse maksahaiguste diagnostikas ja luu ainevahetuse hindamiseks.
Alfa-1-antitrüpsiin on peamiselt maksas sünteesitav valk. Alfa-1-antitrüpsiini kontsentratsioon on vähenenud näiteks kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ja kapsuemfüseemi puhul aga ka muude harvem esinevate sh. geneetilist päritolu haiguste puhul.

Selleks, et mõista analüüside kliinilist tähendust, oleks tarvis teada, mis kaebused Teil esinevad, tähtis on ka info haiguse dünaamika, kahjulike harjumuste, tarvitatavate ravimite ja kõikide tehtud uuringute ja analüüside kohta. Analüüside puhul on oluline, kas tegu on ühekordse kõrvalekaldega või püsiva leiuga. Teie poolt kirjeldatud leidude puhul ei saa küll kindlalt väita, et tegu oleks raua ladestumissündroomiga.

Soovitan Teil võtta kõikide oma analüüside ja uuringute tulemused kaasa ja pöörduda oma perearstile. Vajadusel saab perearst korraldada täpsustavad uuringud ja eriarstide konsultatsioonid.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus