kõrge ferritiin 06.12.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Ferritiini tase on paaril viimasel aastal olnud stabiilselt üle 200. Maksahaiguste analüüsid on korras.Kas kõrgemal ferritiinil võib olla veel mõni teine põhjus ja mida peaks edasi tegema?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan mõtlemapaneva küsimuse eest. Ferritiin on organismi raua depoovalk. Piltlikult võiks seda võrrelda näiteks apelsiiniga, ferritiini "kooreks" on valk, mis enda all peidab raua aatomeid, lahtiselt oleksid need üsna mürgised. Ainult ühe analüüsinumbri alusel ei saa teha õigeid järeldusi. Olulisemad näitajad on täisvere analüüs, selle osadena hemoglobiin, MCV, erütrotsüütide arv, vere rauasisaldus, transferriin ja ferritiin. Neid näitajaid kõrvutades on võimalik selgitada välja probleemi olemus ja liikuda edasi võimalike lahenduste suunas. See on arstliku töö üks tähtsamaid lõike. Ferritiini tõusul on palju põhjuseid: mõned kehvveresuse ja verehaiguste vormid, maksahaigused, põletikud, haiguslik vere rauasisalduse tõus jt haigused. Pöörduge oma perearsti poole, arst küsitleb Teid erinevate vaevuste osas, määrab vajalikud analüüsid ja uuringud ( nt ultraheli- maksa ja põrna hindamine) ning hakkab seda kõike liitma tervikpildiks. Tänapäeval on hea võimalus e konsultatsiooniks hematoloogiga, eelduseks on aga sisuline läbivaatus ja uuringud perearsti poolt.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi