Kõhu- ja seljavalud lamades 16.10.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Muret teevad kummalised kõhuvalud, mis tekivad - nagu ma olen täheldanud - kui ma voodis leban. Aga mitte igal öösel, vaid ainult siis kui ma olen küll voodis, kuid ei maga (või magan tunni-paar). Ehk siis olen kogu aeg ärkvel. Ma ei ole ka ühes asendis kogu aeg. Vahel on lisandunud ka valu alaseljas ja/või puusas (paremas).
Kummaline ühine nimetaja selliste ööde ja valude puhul on ka see, et olen olnud koos oma elukaaslasega (kuid mitte seksuaalvahekorras!). Valu tekib tavaliselt hommikupoole, kusagil 5-7 paiku. Ilmset valu põhjust ma ei leia (nt vürtsikas toit (magu on mul tundlik), menstruatsioonivalud, alkoholi tarbinud ei ole). Valu on üpris terav, ütleks, et terves kõhus, pigem selline kramplik, mitte tuim. Aidanud on siis kas no-spa või selle puudumisel kummelitee. Sellisele unetule ööle on alati järgnenud ka pikk tööpäev, siis on ikka terve päev halb olla (lisaks ilmsele magamatuse väsimusele ka siis kõhuvalu). Täienisti aitabki vaid magamaminemine, järgmisel päeval valu pole.
Olen perearstile kurtnud kõhuvalu üle, on tehtud proove-uuringuid, pimesoolega on kõik korras, sapikive ei ole, günekoloogi juures ultraheli ei näidanud ka midagi ebatavalist.
Magu on mul tundlik, samas see ei ole nagu tavaline maovalu, mis tekib, kui olen joonud liiga palju kohvi või söönud ebasobivat toitu.
Olen normaalkaalus, töötav tudeng, seega istun päris palju, samas jalutan ka suhteliselt palju, eriliselt sporti küll ei tee (vahel veidi pilatest, mõnikord jooksmine). Tihti on õlal raske koolikott - seljale see kindlasti mõjub halvasti.
Tekkiski küsimus, kas see valu võib olla kuidagi seotud seksuaalse erutusega (kordan, samas me ei ole vahekorras), lebamisasendiga (samas olen nii külili kui selili, ja mitte ebamugavas asendis) - naljakas küll, kuid samas sellistel tingimustel on see valu ilmnenud.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
ÖÖvalud kõhus on omased kaksteistsõrmiksoole ja maohaavandile. Veidi ebamugav uuring- gastroskoopia ja kõik on selgem. Seda vist ei ole tehtud. Abiks võib olla ka prooviravi nn maorohtudega- toimeaineks tavaliselt omeprazol v esomeprazol.
Seksuaalvahekord ihaldusväärse partneriga kui on kasutusel meetmed soovimatu raseduse vältimiseks, on ainult kasulik mõlemale poolele. Ka seljavalud võiks nii leebuda. On mitmeid uuringuid, kus on tõestatud mõnusa vahekorra soodsat mõju seljavaevustele.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi