Kehv enesetunne 03.02.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Austatud doktor Veskimägi!

Mida abistavat ütleksite patsiendile, kes pöörduks Teie poole järgmiste probleemidega:

Olen 24 aastane noor naine ja mul on viimasel ajal olnud kaht liiki hädad, mis enesetunde kehvaks on muutnud.
- Pingelisematel perioodidel kipub pea valutama. Iseenesest on see probleem ilmselt paljudel. Mind teeb murelikuks see, et peavalu on ühes ja sellessamas peopesasuuruses piirkonnas. Seda nüüd juba viimased 3-4 aastat. Viimasel aastal olen täheldanud, et peavalu ajab ka südame pahaks ja tekib tõsine iiveldustunne. Siis olen täiesti tegutsemisvõimetu. Olen siiani eelistanud tugevate valuvaigistite kasutamise asemel võtta 1-2 tabletti Ibumetini (200mg) ja heita magama.
- Aeg-ajalt (siiani ei ole suutnud mingit regulaarsust tabada) kipub minestus peale tulema. Teismelisena oli mul üsna madal vererõhk. Viimasel ajal ei ole enam vererõhku mõõtnud-niisiis ei tea, kas olukord on muutunud. Kas minestus ja madal vererõhk võivad omavahel seotud olla? Mida saaksin omalt poolt teha, et ennast minestamise eest kaitsta?
Ette tänades,
Külliki

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Külliki
Oletan, et tegemist on migreeni meenutava peavaluga. Migreenipeavalu eristab pingepeavalust asjaolu, et valu on rohkem ühes peapooles ja valu on sedavõrd tugev et patsient peab lihtsalt pikali heitma, ka iivelduse esinemine käib asjaga kaasas. Päris sellist rohtu mis migreeni ära raviks nii et seda kunagi ei tuleks ei ole olemas. Abi on käsimüügi valuvaigistitest, ibuprofeen mida märkisite sobib hästi.
Teise vaevuse kohta arvan, et seda peaks arsti vastuvõtul täpsustama. Kontrollima peaks tühja kõhu veresuhkrut, täisvereanalüüsi, vererõhku lamades ja seistes, teha EKG d.
Head tervist soovides Madis Veskimägi