Jalg turses 29.07.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mure on korduv. Esimene turse (paremal jalal) ilmnes jõulude paiku 2019 ja paranemine võttis aega umbes 5 kuud, uus turse (seekord vasakul jalal) ilmnes jaanipäeva paiku 2020.
Haigus algab tursega sääre ülemises kolmandikus, puudub valu ja palavik. Umbes paari nädala pärast lisandub tursele sääre keskmises välimises osas valulikkus ja kuumamine (põletik?). Tehtud testid, põletiku näitaja haiguse algfaasis 3, valulikkuse ja kuumamise faasis 5 ning praeguseks hetkeks 8 (haigus kestnud juba u 6 nädalat). Praeguseks hetkeks on jalg jätkuvalt turses ja valulik, valu kiirgub asendi muutusel ning turse süveneb õhtuks. Paremat jalga raviti antibiootikumikuuriga, mis ei andnud tulemust, ning Prednizoloniga, mis tõmbas alla paistetuse. Seekord Prednizolon alandas veidi turset küll, kuid polnud nii effektiivne, kui eelmine kord ning peale rohu lõppu turse taastus. Hetkel on pooleli antibiootikumiravi Betaklaviga. Turse ja valulikkus vähenenud siiski pole. Palavik puudub kogu haiguse kestvusel. Ultraheliuuringud tehtud, trombi tuvastatud pole.
Haigusele keegi nime anda ei oska, toimivat ravi ka ei leita.
Olen nõutu ja igatsen leevendust.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse ja hea pildi eest. Teie vaevus ja haiguspilt on omane staasdermatiidile. Ehk mingil põhjusel on häirunud veenide ja lümfiteede talitlus. Sellest tõuseb venoosne rõhk säärtes, tekivad naha ja nahaaluskoe normaalse vereringe häired. Ega ei ole tehtud kõhu-vaagnapiirkonna operatsioone, kiiritusravi ? Teinekord võib vaevus tekkida nende protseduuride järgselt. Ka mõned ravimid võivad midagi sarnast põhjustada, nt vererõhuravim toimeainega amlodipiin.
Julgen soovitada paikseks raviks Elocon kreemi, saab retseptiga, 1 x päevas, 10 päeva. Edasi nt Sudocrem, Dermilon ehk tsinksalv. Tüütu, kuid hea toimega on kompressioon ehk survesukad, rõhuga 20-25 mm/Hg. Need tuleks valida täpselt Teie jala mõõtude alusel. Sukki kasutatakse päeva ajal, öösel mitte. Neid tuleb kasutada aastaid ! Istudes-lamades hoida jalad kõrgemal.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

paistes jalg

Tere! Pöördun Teie poole selgitada,millest võib olla tingitud ühe jala (parema)laba ja liigese paistetus.Jalg on paistes olnud liigesest 2 aastat.Paistetus suureneb suvel sooja ilmaga.Paar nädalat tagasi ...

Vastas dr Eero Merilind

Lugupeetud küsija.Jalgade turse on mitmete haiguste korral üheks sümptoomiks. Näiteks

neeruhaiguste, südamehaiguste ning liigesepõletike korral võivad jalad
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: