Õhupuudus 15.07.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul on tekkinud viimasel ajal arusaamatud hood kui tunnen õhupuudust. Erinevatel aegadel, erinevates kohtades ja situatsioonides. Ühtäkki tunnen, et kuitahes sügavalt hingates või hingeldades õhku nagu ei jätkuks.

Oskate äkki pakkuda, millest taoline asi võiks tekkida?

Üldiselt pean end terveks inimeseks. Olen arktiivne harrastus-sportlane, olen normaalkaalus, toitun võimalikult tervislikult. Natuke on probleeme stressi ja depressiooniga, aeg-ajalt ärkan öösel ülaseljas oleva valuga - vist midagi selgroos, pole uurinud. Muud endal küll viga ei tea olevat ja pool aastat tagasi töötervishoiu kontroll näitas, et olen täitsa töökorras.

Vastuse eest ette tänades,

O.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Teie poolt kirjeldatud hingamisraskused on üpris iseloomulik sümptom algavale ärevushäirele, eriti kui fooniks on pikemat aega kuhjunud stress ja depressioon. Füüsiliselt ei ole inimesel justkui midagi viga, kõik organid funktsioneerivad normaalselt, kõik analüüsid on korras, aga hingamisraskused, õhupuudus ja kägistustunne tekivad sellegipoolest, sageli kaasneb sellele ka seletamatu muretsemis- või ärevustunne, et on juhtumas on midagi saatuslikku. Kui sellised sümptomid on tekkinud ja stressi iseeneslikku lahenemist lähiajal oodata ei ole, siis võiks kindlasti edasise käitumise suhtes nõu pidada oma perearstiga, sest lahendusi on erinevaid ja enamasti sellised sümptomid kahjuks ise ära ei lähe. Lugupidamisega,
Le Vallikivi