Õhupuudus ja raske hingata 26.03.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Selline mure. Viimasel ajal on raskusi hingamisega ja tekib õhupuudus. Igapäev korra tekib ikka õhupuudus tunne nagu kohe saaks otsa voi miski nagu segaks hingamist... Täiesti mitte midagi tehes. Vererõhk on madal.
Olen 27 aastane ning soon korralikult liigun värskes õhus piisavalt. Mida peaksin ma edasi tegema?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Olen kasutanud sellise vaevuse täpsustamiseks kopsumahu hindamist seadmega mida nimetatakse tippvoolu mõõturiks ehk PEF meetriks. See peaks olema igal perearstil kabinetis, mis antakse patsiendile. Patsient teeb uuringu ise, 2 x päevas, iga kord nt 3 puhumist ja kirja läheb parem tulemus. Kui esineb märkimisväärne näidu kõikumine ja langus õhupuuduse hoo ajal vajab see täpsustamist ja ravi. Kui huvi, siis saate googeldada, märksõna nt PEF diary. Üks link on siin: https://patient.info/news-and-features/peak-flow-diary
Vastuvõtul tehtud uuring, nt spirograafia või bronhodilataatortest oleks muidugi esmane uuring, kuid võib juhtuda, et see on normis.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi