Pool aastat väike palavik ja väsimus. 05.07.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mainin kohe ära , et olen 21aastane naine, teen suitsu, vahel tarbin ka alkoholi, käin igapäevaselt tööl ja muidu olen väga rõõmus ja positiivne, kuid kardan VÄGA haigusi/surma. Ehk see informatsioon on abiks.
Minu probleemiks on palavik, mis ei taha ära minna ja pidevalt kõigub. Kraadin mitu korda päevas ja tulemuseks enamasti 36,8-37,2 ja vahel 36,6, mis on minu normaaltemperatuur, siis tunnen ennast ka hästi. Ja vahel ma kohe tunnen seda kõikumist, kui äkki 37 pealt 36.6 peale langeb. Näiteks 5 minutit tagasi oli 37.2 ja siis korraks hakkab halb, panen kraadiklaasi alla hirmust, et äkki palavik veel tõusis ja näitab hoopis 36.6 ja see kõik 5 minutiga. Ma ei tea, võib-olla see peabki nii olema.
Rohkem valmistab mulle muret see palavik üldse. Miks ta on ja ära lähe? Kaasneb väsimus ja üldine halb olek. Põlved /jalad valutavad (rohkem õhtul ja öösel ), aga see oli juba enne palavikku. Ka alaselja valusid tunnen ning valusid rindkeres. Rindkere valud on pigem torkivad, aga alaselja valud sellised omapärased, nagu oleks selg vahel kuidagi vaakumisse tõmmatud, eriti hommikuti.
Hästi raske on, kui pean tööl olema ja tööd tegema, aga ei jaksa lihtsalt, nõrkus tuleb peale ja tahaks istuda kohe, siis tunnen, et palaviks platsis. Nendel päevadel, kui ma tööl ei ole ja puhkan, tunnen ma ennast oluliselt paremini, kuid mitte nii hästi ku vanasti. Olen ennast muidu varem väga energilisena tundud, aga viimased pool aastat olen väga nõrk. Ja kui vahel läheb õnneks ja mõni tund palvikku ei ole, siis tunnen ennast hästi. Nüüd on lisandunud ka pearinglus, mida varem ei olnud ja üldiselt tundub mulle, et kõik hakkab halvemaks minema, kuid pole kindel, et kas see ei tule ehk mu muretsemisest, kuna ma kardan väga vähki, eriti maovähki, kuna mul helikobakteri proov positiivne. Enne selles osas vaevusi ei märganud, sest arvasin, et see kõik seotud mu toitumisega. Seedimine kuidagi jube kiire, kõht lahti ja samas vahel jälle kinni. Ning pidevalt röhitsed ja kõhutuul ning hingeõhk on halvaks läinud ja keel väga valge. Ja kõht valutab, kuid mitte tugevalt ja teravalt,niimoodi veidi annab tunda,valuvaigistit võtta ei ole vaja.Samas need asjad läksid hulleks kindlasti pärast seda kui sain teada, et mul helikobakter. Enne esines vaid kõhulahtisus ja kinnisus tihti.

Ja lisaks veel sellele kõigile on mul ka borrelioos positiivne, kuigi puuk oli mul nii 5-6 aastat tagasi viimati. Tookord tõusis mul peale puugihammustust 2 nädalat väga kõrge palavik ,kuid sellel päeval oli laulupidu ja ma polnud nõus koju jääma, läksin ikkagi oma palavikuga ja pärast ravisin veel mõned päevad, aga arsti juurde ei pöördnunud ja ei mäleta, et mingeid tüsistusi oleks pärast olnud. Kas nii ammune borrelioos võis nüüd välja lüüa? Ma ei tahaks uskuda....Ja kas see üldse tekitab pikaajalist väikest palavikku? Mu perearst sellele vastata ei osanud.

Mul tehtud ka kõhu-vaagna sonograafia, kus väideti et midagi ei leitud ja kopsuröntgen . Veel küsiks, et kui mul oleks mingid siirded juba maost levinud näiteks, kas neid näeks ultrahelist? Ning kas verevähki näeb tavaliset vereproovist?
Perearst suunas mind nakkushaiguste kliinikusse ,et nemad osavad ehk midagi välja selgitada palaviku ja borrelioosi osas ning helikobakteri kohta ütles ,et ravi ei ole vaja..Kuigi ma olen lugenud ,et ravi on vajalik. Ning gastroskoopia kohta ütles ,et kui tahan siis võib saatekirja anda ,aga kes ikka vabatahtlikult tahaks nii jubedat asja teha. Siin kohal küsingi ,et kas see oleks vajalik? Saaksin ehk oma maovähi asjus hingerahu.
Ja paari nädala pärast on mul aeg EHHO-s kuna ekg ei olnud korras ja tekkis südamelihasepõletiku kahtlus, kuid vereanalüüs põletikku ei näidanud.

Ma tean, et küsimusi ja teksti tuli jube palju, aga ma lihtsalt olen nii masendunud, kuna ma tahaks oma endist energilisust ja tervist tagasi, sest ma pole peaaegu mitte kunagi haige olnud. Ühe korra elus vaid pikemas gripis noorena.
Lisasin ühe pildi analüüsidest ja teised panen kirja. Perearst ütles, et eks see veri natuke kehva ole. Kõige enam sooviksingi teada, kuidas need analüüsid on, kuna väga ei usalda oma perearsti enam, sest probleemist juba väga ammu rääkides ei võtnud ta isegi kliinilist verd, vaid asendusarst alles hiljuti võttis, saatis ultrahelisse jms.

Ette tänades,
K.

analüüsid.

ESR 4mm/h , gamma-glutamüüli tr 12 U/Laas , Laktaadi dehüdrogena 167 U/L , keratiini kinaas 113 U/L , kaltsium 2.37 mmol/L , antistreptolüsiin-O 89,9 IU/ml ,reumatoidfaktor 5,2 kU/L , TSH 2,827 mU/l ,ft4 14,24 pmol/l ft3 4,98 pmol/l , HIV 1,2 Ag+ab negativ , helicobakter pylori ig 2.36 KU/L , toxoplsamaIgG < 5.00 kU/L ,IgM negatiivne .
borrelia igG 137,4 ja borrelia igM 10,1 .

AlT C 14 U/L , AST C 24 U/L , CREA Jaffe 67 umol/L , GLUC GOD 4,5 mmol/L , UR AC2 206umol/L , UREA 3,5 mmol/L

Valk seerumis 80g/L , albumiin 43,9 g/l , alfa 1-globuliin 2,5 g/L ,alfA 2 7,2 g/L . beeta 1 globuliin 7,3 G/L , beeta 2 4,5 g/L ,gamma globuliin 14,6 g/L

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Sellised kehatemperatuurid ei anna veel mingit põhjust muretsemiseks - mõned inimesed lihtsalt ongi soojaverelisemad kui teised, samuti ongi kehatemperatuur ööpäeva lõikes muutuv suurus - hommikuti madalam, õhtuti kõrgem (harilikult toimub tõus kuskil kella 17 paiku), samuti sõltub see füüsilisest koormusest, stressitasemest, ärevuse astmest ja muidugi ka inimese enda tundlikkusest - mõni tajub suurepäraselt ka kümnendikkraadilist kõikumist, mõni aga ei saa üldse aru, kui tal palavik üle 39C tõuseb. Ja nii kipubki tekima nõiaring - mida rohkem inimene end kraadib, seda rohkem ärevile ta läheb, seda haigemana ta end tunneb ja seda rohkem ta end kraadib ning niimoodi lõpmatult. Teie analüüsitulemuste üle ei ole küll põhjust viriseda. Ja helikobakter on üle 90%-l Eesti täiskasvanutest positiivne, nii et selle pärast ka ülemäära muretseda ei tasu. Küll aga tasub usaldada oma perearsti, kes Teid juba pikka aega tunneb. Ja teeb just nii palju uuringuid ja analüüse, kui vaja, üritades vältida tüütuid, asjatuid ja mittevajalikke protseduure.
Parimate tervitustega,
Le Vallikivi