toksoplasmoos 02.06.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Raseduse ajal on toksoplasmoos kahjulik lootele, aga kas ta on ka kahjulik imikule, kes sööb emapiima, kui ema on sel hetkel nakatunud sellesse haigusesse. Kas ta saab ka selle nakkuse, kas ja millised sümptomid tal siis on?

Tänud!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Asi on keerulisem kui esialgu paistab. Toksoplasmoosi tekitaja võib sattuda lootele raseduse ajal kui ema on nakatunud , kuid mitte rinnapiimaga. Toksoplasmoos on päris levinud haigus. Haigustekitaja vastaseid antikehi on leitud näiteks igal teisel 40 a vanusel inimesel, igal viiendal 20 a vanusel patsiendil. Seda haigust on võimalik saada toore liha söömisel, ka aedviljadega mis on saastunud haigestunud kassi väljaheitega.
Teie küsimuse juurde tulles kui on välistatud nakatumine raseduse ajal siis lapsele ohtu ei ole. Võimalikest haigusvormidest ei tee ka juttu, kuna see oleks üsna pikk ja ärevust põhjustav.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi